Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Nisan 2018

Meşruti Monarşi Nedir Kısaca Bilgi

Bu yazımızda meşruti monarşi nedir kısaca bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Devlet yönetim sistemleri, hukuk sistemlerinden yararlanılarak oluşturulur. Tarih boyunca devlet ve hukuk sürekli olarak birbiri üzerine bina edilmiştir. Site devletlerinden günümüze kadar gelen vetirede devlet ve adalet olgusu insanları bir arada tutan kurum ve değerler olmuştur.

 

Tarihte birçok devlet farklı yönetim sistemleri ve hukuk anlayışıyla varlığını korumuştur. Monarşi, oligarşi, teokrasi, demokrasi, cumhuriyet, meşrutiyet, kraliyet yönetim sistemlerini ve rejimlerini oluşturmuştur.

Monarşi, devlet yönetiminin bir kişi elinde bulunmasıdır. İkiye ayrılır. Bunlar mutlak ve meşruti şeklindedir. Mutlak monarşide yasama ve yürütme bir kişi elindedir.

Meşruti monarşi, devleti yöneten kişinin bağımlılıklarının anayasal olarak sınırlandırılmasıdır. Meşruti monarşide anayasa yürütmenin bir kolunu oluşturur. Danışma kurulunun kurulması ve anayasayı kurul kaynağı kabul etmesiyle oluşur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Büşra dedi ki:

    Kral +Meclis

  2. Berru dedi ki:

    Meşruti monarşi nedir kısaca ve aynı zamanda çok bilgilendirici bir şekilde açıklamışsınız gerçekten çok yararlı bir sitesiniz artık bütün ödevlerimi bu siteden yapıyorum ve arkadaşlarıma da öneriyorum :)

Yorum Yaz

e okul