Meslek Seçimini Etkileyen Faktörler

0b83d05d98abe011b0bf37af3a5310ef_1356358359Meslek seçimi bireylerin hayatındaki en önemli dönüm noktalarından birisidir. Çünkü bireyler seçtikleri meslekler doğrultusunda çalışırlar ve hayatlarını devam ettirirler bununla birlikte o mesleğin el verdiği maddi imkanlar sonucunda belirli bir maddi imkanlara da sahip olurlar.

Peki meslek seçimini etkileyen faktörler nelerdir?

1- Yetenek: Meslek seçimini etkileyen en büyük faktördür. Çünkü bireyler sahip oldukları yetenekler doğrultusunda mesleklerini seçerler. Çünkü bir birey bir mesleğin gerektirdiği yeteneğe ne kadar sahip ise o meslekte o kadar başarılı olabilir.

2- Beceri: Kişinin herhangi bir eğitim almadan kendisinden istenen işleri yapabilecek performansa sahip olmasıdır. Meslek seçiminde beceri durumu da önemlidir.

3- İlgi: Bireyin; bir işe, nesneye ya da bir maddeye gösterdiği ilgi ya da istektir. Bir işe ilgisi olan birey o işe eğilerek o işi isteyerek yapar ve böylece başarılı olur.

4- Meslek Değerleri: Birey bir mesleği seçerken o mesleğin şartlarını ve sunduğu imkanlarını bilmelidir ve o mesleğin değerlerinin o kişiyi doyuma ulaştırıp ulaştırmayacağı saptanmalıdır.

5- Yetkinlik Beklentisi: Bireyin yetenekleri doğrultusunda kendisini aşıp belirli bir yetkinlik seviyesine ulaşması durumudur.

Meslek Seçimini Etkileyen Etmenler Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Bir Cevap Yazın

Top