Mescidi Nebi Nedir

Hicret olayından sonra Hz. Muhammed (s.a.v) ve ashabı tarafından inşa edilen mescide Mescidi Nebevi adı verilmektedir.

İslam dininin ortaya çıktığı ilk dönemlerde yani Mekke zamanında Müslümanlar namazlarını Kabe’de kılıyorlardı çünkü namaz kılacak bir mescitleri yoktu.

myilgin_Mescidi_nebiiiiMescidi Nebevi ya da mescidi nebi olarak adlandırılan bu basit yapının; hurma kütüklerinden sütunları ve hurma dallarından çatısı yapılmıştır ve bu mescidin bir adam boyu avlusu bulunuyordu. Minberi, Mihrabı bulunmuyordu ve sadece Suffe adı verilen bölümü öğrenciler için ayrılmıştır.

Mescidi Nebevi’de ağlayan kütük bulunuyordu. Bu mescitte minber yoktu bu nedenle de cuma günleri Peygamber Efendimiz bu ağaç kütüğüne yaslanarak cuma hutbelerini yapmıştır. Bir gün Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) kütükten ayrılmasıyla kütüğün inlediği yani ağladığı duyulmuştur bu nedenle de ağlayan kütük hadis kitaplarında anlam kazanmaya başlamıştır.

654 senesinde meydana gelen yangın sonucunda Mescidi Nebevi yanmıştır ancak Emevi ve Abbasiler döneminde tekrar yapılmıştır. Günümüzde ise Peygamber Efendimizin kabri bu mescitte bulunmaktadır. Ayrıca Mescidi Nebi’de Ebu Bekir’in ve Ömer’in kabri de bulunmaktadır.

 

Mescidi Nebevi Hakkında Bilgi Yazımız İçin Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.