Mehmet Akif Ersoy Kısaca Hayatı

Mehmet Akif Ersoy Kimdir, Mehmet Akif Ersoy Kısaca Hayatı

1873 yılında İstanbul’da doğmuş olan Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nı kaleme almış olan büyük şairimizdir. Eserlerde günlük konuşma dilini başarıyla kullanmıştır. Akla gelen her şeyi şiirleştirebilme yeteneğine sahiptir. Örneğin doktorla olan konuşmalarını bile şiir şeklinde ifade edebilmiştir.

Gerçek adı Mehmet Ragif olan şair, vatan şairi ya da milli şair olarak tanınmaktadır. Sırat-ı Müstakim ve Sebül’ür Reşat dergilerini çıkarmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında milletvekilliği yapmıştır. Asıl mesleği veterinerlik olan şair Arapça, Farsça ve Fransızca bilmektedir.

Şiirlerini topladığı Safahat adlı eseri yedi ciltten oluşmaktadır. 17 Şubat 1921’de yazdığı İstiklal Marşı, 12 Mart 1921 tarihinde meclis tarafından milli marşımız olarak kabul edilmiştir.

27 Aralık 1936 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir. Kabri Edirnekapı Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

Mehmet Akif Ersoy Hakkında Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

33 yorum

  1. Güzel olmuş sağ olun. Elinize sağlık mehmet akif ersoy hayatı kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

  2. gerçekten çok güzel olmuş hoca çok beğendi bu siteyi her zaman kullanıyorum kullanmayanlara tavsiye ediyorum tabi siz yorum yazanlar kullanmışsınız o yüzden size demiyorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.