Mayoz Bölünme Nedir

Mayoz bölünme nedir mayoz bölünme evreleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Eşeyli üreme yapan canlılarda bölünme sırasında eşey hücrelerinin oluşması için mayoz bölünme meydana gelmektedir. Mayoz bölünmeye girecek olan hücreler 2n kromozomlu olmak zorundadır. Mayoz bölünmenin temel amacı, eşey hücreleri meydana getirmektir. Bazen meydana gelen istisna durumlarda ise su yosunlarında çiçeksiz bitkilerde ve omurgasız hayvanlarda eşey hücreleri meydana gelmeyebilir. Çünkü su yosunları, çiçeksiz bitkiler ve omurgasız hayvanlar döllenemezler ve bu nedenle de eşey hücreleri yerine ara bireyleri oluştururlar.

Mayoz bölünmenin meydana gelecek olan hücrelerde eşey ana hücreler kullanılır. Mayoz bölünme iki bölünme sonucunda meydana gelir ve mayoz bölünme sürecinde dört yeni hücre oluşur. Bu nedenle mitoz bölünmenin evreleri olan Profaz, Metafaz, Anafaz ve Telofaz evreleri mayoz bölünmede iki kez olur. Bu evrelerin birincisinde mayoz bölünme gerçekleşirken ikincisinde ise mitoz bölünme meydana gelmiş olur.

Mayoz Bölünme Nedir Mayoz Bölünme Evreleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.