Maliye Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Maliye bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Maliye Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Maliye Bölümü Tanıtımı:

Kamu sektöründe ve özel sektörde mali konulara ilişkin sorunlara, bilimsel yöntemlerle gerekli çözümleri geliştirecek elemanlar yetiştirilir. Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Merkez Bankası, Kamu İktisadi Teşebbüsler, DPT, mahalli idareler, Sayıştay yanında bankalarda ve özel sestörün değişik kuruluşlarında çalışılabilir. Ayrıca büro açarak serbest de çalışılabilmektedir. Maliye programında, maliye konusunda çalışacak ara insangücü yetiştirmek amacıyla eğitim yapılır. Mezunlar, devlet sektöründe özellikle Maliye ve Gümrük Bakanlıkları’nda çalışma imkânına sahiptirler. Maliye yüksek okulu mezunları, özel sektöre ait kuruluşların mali birimlerinde çalışabilecekleri gibi serbest de çalışabilirler.

Programın Amacı: Maliye programında, maliye konusunda çalışacak ara insangücünü yetiştirmek amacı ile eğitim yapılır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Maliye programında kamu maliyesi, vergi hukuku, muhasebe, hukuk, işletme ve matematik gibi dersler okutulur. Dersler, maliye ve özellikle vergi hukuku ağırlıklıdır.

Gereken Nitelikler: Maliye programında öğrenim görmek isteyenlerin genel akademik yetenek yanında, sayısal yeteneğe sahip dikkatli ve titiz kimseler olmaları gerekir. Maliye ve Gümrük Bakanlığı bu programda okuyan öğrencilere burs vermektedir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Maliye programını bitirenlere “Maliye Meslek Elemanı”ünvanı verilir. Maliye meslek elemanları vergi ile ilgili alanlarda ara eleman olarak görev yaparlar.

Çalışma Alanları: Mezunlar, devlet sektöründe özellikle Maliye ve Gümrük Bakanlığında çalışma imkânına sahiptirler. Maliye meslek yüksekokulu mezunları, özel sektöre ait kuruluşların mali birimlerinde çalışabilecekleri gibi serbest de çalışabilirler.

Maliye Nedir, Maliye Ne İş Yapar, Maliye Maaşları, Maliye İş İmkanları, Maliye İş Çalışma Alanları, Maliye Mesleği Hakkında Bilgiler, Maliye Bölümünün Geleceği, Maliye Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Maliye Bölümü Tercih Edilir mi, Maliye Tanıtımı, Maliye Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Maliye Mezunları Ne İş Yaparlar , Maliye Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Maliye İş Bulma Durumu

> Maliye Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

97 yorum

 1. Kardeşim bn görmedim maliye okuyup ta gece gündüz ders çalışan gelin üniye görürsünüz son hafta ders çalışırsınız sınava okula gitmez gece uyumaz ortam olur yer içer gezersiniz bn Maliye okuyorsanız ya asosyal olup geleceğini kazanacaksın ve İngilizce şart şart şart dersleriniz kötü olsun ama İngilizcen olsun

  • Maliye 2. sınıf öğrencisiyim. İktisat işletme gibi bölümlerden en zoru olduğunu düşünüyorum. İş olanakları var. Mali müşavirin yanında çalışabilirsin ya da KPSS’ den de bir şeyler yapabilirsin. Yeter ki yapmak iste.

 2. Ben maliye bölümünü araştırıyorum çok kararsızım ne yapmam gerektiğini bilmiyorum ve benim matematiğim hiç iyi deil önüm açık olacak mı okuduktan sonra bana yardımcı olursanız sevinirim

 3. siz baskalarının dedigine bakmayın bende maliye 1 sınıf tayım ilk baslarda bende çok dudum maliyeden bir sey olmaz diye ama maliyeciler diğeer işletme,iktisat,kamu yönetimi gibi iibf bolumlerin gördugu dersleride görüyor yani konusu daha geniş bu sayede onlardan daha ustun oluyoruz.buda kpssde işimize yarıyoor.birde meslek ler alanında geniş senekleri var tabi derslerinize calışırsanız . Tamm dersleri zor olabilir fakat birazcık çalısırsak konuları anlarız Hocalar sınav haftası notlar veriyor.zaten neredeyse bazı meslekler hariç kpssyle giriliyor y demem o ki nereyi secerseniz secin olay sizde bitiyor yeterki siz inannın zaten devamı gelir …=)=)=)=)

 4. Maliye okumayin tavsiyedir.son senem hatta son 10 gun kaldi mezuniyete is kaygisi var .yarindan sonra kpss ye girecegim umudum yok calismadim cunku.kisaca kpss disinda pekte bi avantaji yok ama onuda cok calismaniz lazim gidin iibf disinda bolum okuyun

  • Maliye güzel bir bölüm ve mezun olduktan sonra ister 2 yıllık oku istersen fakülte bitir özelde çalışıp Sonra gümrükte çalışabilirsin , dersleri ağır bende şuan da okuyorum son 1 senem kaldı hakkını verebileceğini ve bu alanı kaldırabileceğini düşünüyorsan ideal bir meslek, Soran olursa 2 yıllık mı 4 yıllık mı diye hiç fark etmiyor çünkü 4 yılda işlenen konular 2 yıla sığdırılıyo ve şuan da iktisat mezunları işimizi yapıyor ve onlar açıkta biz kalmıyoruz
   ?

 5. maliye kazandım gitmede kararsızım diyorsunuz da o zmn niye tercih verdiniz ki??

  Ağzı olan konuşuyor kim ne dediyse takmayin insan çalıştıktan sonra neden atanmayasnz hayırlısı şeyin

  Bende bu sene kazndim inşallah atanma sıkıntısı cekmeyiz☺

 6. Bu sene bitiriyorum olanak cok ama mesakatli bir yol hemde coooook mesakatli soyle ki hem gy gk sinavina giriyorsunuz yds sarti var zaten 0 bile cekseniz puaninizn hesaplanmasi icin gerekli bu sonrasinda kamu ,iktisat maliye derslernn snavlarina goriyosunuz muhasebe isletme falan da var tabi 120 den fazla puan turu var ayri ayri hesaplaniyor iyi puan almalisiniz ki kurum sinavina girmeye hak kazanin kurum sinavini gecerseniz onunuzde dev gibi bir mulakat dagi var onuda asmalisiniz bunlari yaptiktan sonra size ilahi bir guc empoze ediliyor ve bir supermen oluyorsunuz :) ideali olanlari yolu iste boyle

 7. Tercihlere çok az kaldı ve kafam çok karışık sizce 2yıllık maliyemi ( dgs ile 4 yıllığa tamamlıcam ) yoksa sağlıkmı . Konuyla ilgili olanlardan ciddi ve objektif yorumlar bekliyorum.

 8. merhaba ben aöf maliye 3. sınıftayım. bölümüm bitene kadar almam gereken sertifikalar nelerdir. bilen birisi bana yardımcı olabilirmi. kpss alımlarında gerekli olan ya da olabilecek sertifikalar.

 9. Ben yabanciyim su an Turkce hazirlik okuyorum seneye bolumumu badliyorum kendim Hukuk okumak istiyorum cok seviyorum bu bolumu ama ben yabanci oldugum icin olmazmis.
  Maliye bolumi cok zor diyorlar matematik dersi cokmus ben matematikta 0 desenizde olur.
  Ne yapacagimi bilmiyorum insallah mezun oldugumdan sonra burda normal is bulabilir miyim?

 10. Merhaba ben maliye 4. sınıftayım bu yıl çok güzel gündemle devlet ve devletin işleyişini anlayacağınız çok mükemmel ve nadide bir bölümdür. Tabi ki derslere kafa yormanız gerekmekte çok ağır dersleri olmakla beraber ağır dersler bir süre sonra aman bu mu bebek işi diyeceksiniz…

 11. Merhaba ben 1992 doğumlu meslek lisesi mezunuyum. 2 yıllık maliye bölümünü yazacağım iş bulma olanağı ve aylık ücreti ne kadardır öğrenmek istiyorum.

 12. bnde düz lise mezunuyum bnde 2 yıllık maliyeyi düşünüyorum ama iş bulma olanağı nasıldır?nerelerde çalışabilirler mazun olanlar?ortalama maaşı ne kdrdır ?

 13. meraba ben düz lise mezunu bir öğrenciym tercihlerim arasında 2 yıllık maliyede olcak ve puanım fazlasıyla yetiyo sorum şu şimdi meslek lisesi öğrencilerine öncelik tanınıyor mu yoksa puanı çeken gidiyor mu ?

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.