Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mart 2018

Maden Sanayisinde Elde Edilen Ürünlerin Kullanıldığı Alanlara Örnekler

Maden sanayisinde elde edilen cevherlerden neler üretiliyor hakkında bilgi kısaca özet, Maden sanayisinde elde edilen ürünlerin kullanıldığı alanlara örnekler

Bakır: Karadeniz Bölgesi’nde yüksek miktarlarda çıkarılan bakır madeni genellikle elektronikte kullanılır. Elektriği iyi iletme özelliğinden yararlanılarak telefon teli, elektrik kablosu gibi elektrik iletici maddelerin yapımında kullanılır.

Krom: Krom paslanma yapmadığı için genellikle metalik özellikli eşyaların kaplamasında kullanılır. Bu sayede daha uzun ömürlü eşyalar elde edilir.

Boksit: Boksitten alüminyum elde edilmektedir. Bu nedenle de kullanım alanı geniştir. Uçak sanayisinde, otomobil, ev malzemelerinin yapımında boksitten yararlanılır.

Bor: Dünya için çok önemli bir maden olan borun çok büyük miktarı Türkiye topraklarında yer almaktadır. Nükleer enerji kaynağı olarak gelecek vadeden bor; boraks ve asit borik şekillerinde kullanılmaktadır. Ayrıca uçak, jet, roket yakıtı yapımında kullanılır.

Kükürt: Kimya sanayide boya yapımında ve gübrelerin bileşeninde kullanılır.

Zımpara Taşı: Maddeleri, ağaç ürünlerini törpülemek ve düzeltmek amacıyla kullanılır. Kesici aletlerin bilenmesinde de önemlidir.

Barit: Suda erimeyen özellik gösteren bu maden cam, kauçuk, boya ve deri yapımında kullanılmaktadır.

Tuz: Gıdalar için değişik varyasyonlar şeklinde fabrikasyon işlemlere tabi tutulan tuz, insan gıdalarında ve hayvan yemlerinde kullanılır. Türkiye’de bol miktarda tuz bulunmaktadır.

Cıva: Sıvı bir metal olan cıva, suni gübre, tarım ilacı, kağıt ve boya üretiminde kullanılır.

Lületaşı: Tesbih gibi aksesuarlarda ve süs eşyalarında kullanılır.

Fosfat: Canlı metabolizması için önemli bir mineral olan fosfat gübrelerin içeriğinde yer alır.

Manganez: Çeliğin daha dayanıklı ve sert hale gelmesini sağlamak amacıyla çelik sanayiinde kullanılır.

Mermer: Evlerde ve inşa edilmekte olan binalarda, merdivenlerde, dekorasyonda kullanılır. Ülkemizde mermer bol miktarda bulunmaktadır.

Maden Sanayisinde Elde Edilen Ürünlerin Kullanıldığı Alanlara Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ece dedi ki:

    Çok teşekkür ederim çok işime yaradı

Yorum Yaz

e okul