Maden Sanayisinde Elde Edilen Ürünlerin Kullanıldığı Alanlara Örnekler

Maden sanayisinde elde edilen cevherlerden neler üretiliyor hakkında bilgi kısaca özet, Maden sanayisinde elde edilen ürünlerin kullanıldığı alanlara örnekler

Bakır: Karadeniz Bölgesi’nde yüksek miktarlarda çıkarılan bakır madeni genellikle elektronikte kullanılır. Elektriği iyi iletme özelliğinden yararlanılarak telefon teli, elektrik kablosu gibi elektrik iletici maddelerin yapımında kullanılır.

Krom: Krom paslanma yapmadığı için genellikle metalik özellikli eşyaların kaplamasında kullanılır. Bu sayede daha uzun ömürlü eşyalar elde edilir.

Boksit: Boksitten alüminyum elde edilmektedir. Bu nedenle de kullanım alanı geniştir. Uçak sanayisinde, otomobil, ev malzemelerinin yapımında boksitten yararlanılır.

Bor: Dünya için çok önemli bir maden olan borun çok büyük miktarı Türkiye topraklarında yer almaktadır. Nükleer enerji kaynağı olarak gelecek vadeden bor; boraks ve asit borik şekillerinde kullanılmaktadır. Ayrıca uçak, jet, roket yakıtı yapımında kullanılır.

Kükürt: Kimya sanayide boya yapımında ve gübrelerin bileşeninde kullanılır.

Zımpara Taşı: Maddeleri, ağaç ürünlerini törpülemek ve düzeltmek amacıyla kullanılır. Kesici aletlerin bilenmesinde de önemlidir.

Barit: Suda erimeyen özellik gösteren bu maden cam, kauçuk, boya ve deri yapımında kullanılmaktadır.

Tuz: Gıdalar için değişik varyasyonlar şeklinde fabrikasyon işlemlere tabi tutulan tuz, insan gıdalarında ve hayvan yemlerinde kullanılır. Türkiye’de bol miktarda tuz bulunmaktadır.

Cıva: Sıvı bir metal olan cıva, suni gübre, tarım ilacı, kağıt ve boya üretiminde kullanılır.

Lületaşı: Tesbih gibi aksesuarlarda ve süs eşyalarında kullanılır.

Fosfat: Canlı metabolizması için önemli bir mineral olan fosfat gübrelerin içeriğinde yer alır.

Manganez: Çeliğin daha dayanıklı ve sert hale gelmesini sağlamak amacıyla çelik sanayiinde kullanılır.

Mermer: Evlerde ve inşa edilmekte olan binalarda, merdivenlerde, dekorasyonda kullanılır. Ülkemizde mermer bol miktarda bulunmaktadır.

Maden Sanayisinde Elde Edilen Ürünlerin Kullanıldığı Alanlara Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.