Maddenin Değişiminde Rol Oynayan Doğa Olayları

Maddenin değişiminde rol oynayan doğa olayları nelerdir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Milyonlarca yıl boyunca çeşitli doğa olayları sonucunda yeryüzünün şekli meydana gelmiştir. Yer kabuğunun parçalanmasına ise yağmur, rüzgar, akarsular ve buzlanma gibi doğa olayları etki ederek yer kabuğunu parçalar aşındırır ve değiştirerek etkiler.

Akarsuların Etkisi: Akarsular, yeryüzüne en fazla etki eden doğa olaylarındandır. Yağmur ya da kar sularının eğime uygun olarak akmasıyla oluşan akarsular, yer çekimine uygun olarak eğimle birlikte akarken kayaları parçalar ve aşındırır. Ayrıca akarsular, yamaçlardan verimli toprakları da aşındırırken verimli toprakları yok eder.

Rüzgarın Etkisi: Şiddetli esen rüzgar kum ve toprak gibi maddeleri savurarak aşındırır. Yeryüzünde rastlanan bir çok şekil ise bu yöntemle meydana gelmiştir. Rüzgarın etkisi nedeniyle yeryüzündeki bir çok yapı varlığını kaybetmiştir.

Buzlanma Etkisi: Doğal etkiler sonucunda çatlayan kayaçların arasına giren yağmur suları soğuk mevsim zamanı geldiğinde donar. Donan su ise kayaların parçalanmasına sebebiyet verir. Bu olay sürekli hale geldiğinde ise kayalar zamanla parçalanır ve ufalanır. Soğuk iklimin baskın olarak görüldüğü yerlerde buzlanmanın etkisi daha çok görülmektedir.

Sıcaklık Değişimleri: Gece ve gündüz arasındaki sıcaklık fark da maddenin değişiminde rol oynayan önemli bir doğa olaylarından birisidir. Havanın gündüz ısınmasıyla birlikte kayalar ısınır ve genleşir, havanın gece soğumasıyla birlikte ise kayalar soğuğun etkisiyle büzüşür ve bir zaman sonra da parçalanarak ufalanır.

Maddenin Değişiminde Rol Oynayan Doğa Olayları Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.