LPG Ayarı Nasıl Yapılır

Verimli Kullanım İçin LPG Ayarı Nasıl Yapılır

Önce aracınızı imkanınız varsa benzinle ısıtınız. Motorunuz çalışma ısısına ulaştığında stop ediniz ve fan durana kadar bekleyiniz. Resimde gördüğünüz gaz ayar vidasını sonuna kadar sıkştırınız. Rolanti ayar vidasını sonuna kadar sıkıştırıp geriye doğru 3 tam tur döndürünüz. En alt resimde gördüğünüz üst limit vanasını sonuna kadar gevşetiniz. Şimdi aracınızı çalıştırınız. Eğer motor çalışmaya başlarsa Rolanti ayar vidasını yarım tur sıkıştırarak yada açarak aracın ideal rolanti devrinde çalışmasını sağlayınız (800-900 Devir idealdir).

Aracınızın rolanti ayarlamasını. Şimdi ise sıra gaz ayarında. Daha önce sıkıştırdığımız Gaz ayar vidasını aracınız çalışır haldeyken gevşetmeye başlayın. Aracınızın rolanti devri değiştiği zaman gevşetmeyi bırakıp gaz ayarlama vidasını yarım tur sıkıştırınız. Ayarınızın doğru olduğundan emin olmak için motorun gaz yiyip yemediğini tespit ediniz. Gaz yemiyorsa biraz daha sıkabilir yada kısabilirsiniz ancak dikkatli olun ,fazla sıkmamaya yada açmamaya çalışın. Şimdi gaz üst limit ayarına geçiyoruz. Resimlerde en alt kısımda olan gaz hortumu üzerindeki vanayı kullanacağız. Motorunuzu 3000-3200 arası bir devire getirip bu devirde sabitleyin. Daha önce sonuna kadar açık halde bıraktığımız üst limit ayar vanasını yavaşça kısmaya başlayın. Motorun tepki verip devrinin azalmaya başladığı anda vanayı kısmaktan vazgeçin. Yüksek devirli araç kullanmayı seviyorsanız biraz daha fazla vanayı açık hale getirebilirsiniz. Gaz ayarınız tamamlanmıştır.

Tavsiye olarak : Gazlı bir araçta yakıt ekonomisinin en önemli koşulu doğru ayarlama ve temiz hava filtresi kullanımıdır. Hava filitrenizin temizliğini sık sık yapın. Hava filitresine ters hava akımı tutulmayacağını ,temiz olan kısımdan kirli olan kısma doğru hava verilmesi gerekliliğini “yakıt ekonomisi” kısmında anlatmıştık. Bir diğer önemli konu ise bujilerdir. Gazlı araçlar kurum tutmadığından dolayı çoğu kez temiz çıkan buji bakanları yanılgıya düşürmektedir. Bujide önemli olan kanca ile ateşleme noktası arası uzaklıktır. Gazlı bir aracın bujisi benzinli bir araca göre daha çabuk aşınacaktır. Bu nedenle en çok iki bakımda bir bujilerinizi değiştirin. Yazlık ve kışlık olmak koşuluyla yılda iki kez ayar yapın. Gaz filtrenizi zamanı gelince değiştirin. Tıkanmış gaz filtresi aracınızın performansını azaltacaktır.

LPG Ayarı Nasıl Yapılır

LPG Ayarı Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.