6:09 pm - Perşembe Mart 23, 2017

Lonca Teşkilatı Nedir Görevleri Nelerdir

Perşembe, 22 Ekim 2015, 12:12 | Güncel | 2 Yorum

Osmanlı Devleti döneminde bir çok kurum ve kuruluş halk içinde faaliyet göstermiştir. Yazımızda sizlere bu kurumlardan birisi olan lonca teşkilatı nedir konusunda bilgi vereceğiz.

LONCA-2Osmanlı Devleti idari sisteminde uzun zaman içinde faaliyet gösteren kamu hizmeti sunan kuruma lonca teşkilatı adı verilmiştir. Bu teşkilat günümüzdeki esnaflar odasına benzemektedir. Meslek gruplarından meydana gelen bu teşkilat, hiyerarşik bir yapıda örgütlenmiştir ve esnaf toplulukları bu kurumu oluşturmuştur. Esnaflar, loncalar sayesinde esnafı ilgilendiren konularda söz hakkına sahip olmuştur.

Lonca teşkilatının başında esnaflar tarafından seçilen esnaf şeyhi ya da esnaf kethüdası bulunuyordu. Bu kurumda bulunan kadı ise kurum içerisindeki anlaşmazlıkları Şer-i hususlara göre çözmüştür.

GÖREVLERİ:

  • Teşkilatı meydana getiren üyelerin ticari faaliyetlerini denetlemek ve düzenlemektir. Yani; üretim süreci, üretim kalitesi, ürün fiyatları denetim altında olmuştur ve böylece esnaflar arasında anlaşmazlıklara mahal verilmemiştir.
  • Lonca Teşkilatı, merkezi idare ile halk arasında bir iletişim kanalı görevi üstlenmiştir. Loncanın başında olan şeyhler, hükümetin emir ve isteklerini halka iletmişlerdir. Bu isteklere uyulup uyulmadığını kontrol etmişlerdir ve vergiler konusunda denetlemeler yapmışlardır.

Lonca Teşkilatı Görevleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Lonca Teşkilatı Nedir Görevleri Nelerdir"

  1. F dedi ki:

    Lonca teşkilatı gorevleri arasinda mesleki egitim vermek var midir?

  2. Misafir dedi ki:

    Kaynakça??

Yorum Yazın