Liseye Kayıt Olma Yaşı Kaç

Yeni Ortaöğretim yönetmeliğine göre liseye başlama yaşı kaç?  2016 2017 yeni ortaöğretim yönetmeliğine göre liseye kayıt olmak için en yüksek sınır yaş 18 yani 18 yaşını doldurmuş olanlar örgün eğitim yapan liselere kayıt yaptıramayacak, açıköğretim liselerinden devam edebilecek.

Lise öğrencisi okurken evlenebilir mi sorusu cevabını buldu. Hafta sonu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından imzalanan Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği pek çok yeniliği doğurdu. Bunlardan bir tanesi de lisede evlilik ile ilgili. Önceleri yönetmelik gereği yasak olan lisede evlilik, alınan yeni karar ile birlikte serbest oluyor. Lisede evlenenlerin kayıtları, açık liselere alınacak.

Eski yönetmelikte lisede iken evlenenlerin kayıtları okuldan tamamen siliniyordu. Evli olanların kayıtları ise hiç alınmıyordu. Yeni yönetmelik gereğince evli olanların kayıtları yine alınmayacak. Yürürlüğe giren yönetmelik ile birlikte lisedeyken evlenenlerin kayıtları e-okul üzerinden açık öğretim lisesine veya mesleki açık öğretim lisesine kaydırılacak.

18 yaşını dolduran öğrencilerin örgün eğitim yapan lislere kaydı yapılmayacak

Yeni alınan kararlardan biri de kayıt yaşı ile ilgili. Buna göre ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırmak için ortaokul veya imam-hatip ortaokulundan mezun olmuş ve 18 yaşını bitirmemiş olma koşulu aranacak. 18 yaşını doldurmuş öğrencilerin örgün ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırmaları mümkün olmayacak.

Kayıtlar, öğrencinin e-Okuldaki ya da denklik belgesindeki bilgileri doğrultusunda gerçekleştirilecek. Adres tespitinde ulusal adres veri tabanı ikamet adres bilgilerine göre hareket edilecek. Kayıt yaptırmak için başka belgeye gerek duyulmayacak. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına kaydolmak isteyen öğrencilerin ilgili meslek dalı için elverişli sağlık durumlarının olması gerekmektedir. Sağlık açısından gerektiğinde sağlık raporuyla bu uygunluk belgelenecek.

Özel öğretime ihtiyacı bulunan öğrencilerin kayıt işlemlerinde de gerekli önlemler yine milli eğitim müdürlükleri tarafından alınacak.

Liseye Kayıt Olma Yaşı İle İlgili Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

13 Yorum Yapılmış “Liseye Kayıt Olma Yaşı Kaç

  1. Merhaba bn 23 yasindayim orta okul dan biraktim ve simdi acik ögretime kayit olmak istiyorum acaba sansim varmi liseyi aciktan okumak cevap versnz cok guzel olur

  2. Slm ben 19 yasin dayim 2011 de orta okulu bitirdim liseye git medim sim di ozel saglik meslek lisesine kayit ola bilir miyim?

  3. ben meslekı iıseye kayıt yaptırmak ıstıyorum en fazla yas sınırı kactır bana donerseniz sevinirim tesekkurler

  4. 20.11.1997 ben meslek lisesine kayıt olamak istiyorum daha hiç liseye gitmedim liseye kayıt olabilirmiyim cevap bekliyorum

  5. merhaba kardeşim 15/10/1997 doğumlu olup 5.sınıftan itibaren rahatsızlığından dolayı eğitimine devam edemedi..5-6-7-8.sınıfı iyileştikten sonra acıkortaöğretimden bitirdi..2014/2015 eğitim öğretim döneminde özel bir liseye kaydını yaptırmayı düşünüyoruz..Ara sınıfları açıktan okumanın bir sakıncası olur mu örgün eğitime dönmesi hususunda ..Vereceğiniz cevap için teşekkür ederim..

  6. Ya ben 27 eylul de 18 dolduracam 19 gun alcam acaba kayit yapa bilirmiyim duz lise icin lutfen hemen cewap werin

  7. slm ben berat emuzda 18 yasıma gırıyorum bu sene ıcın kayıt yaptıra bılırmıyım bıran once cevaplarsanız sevınırım

    1. slm ben berat emuzda 18 yasıma gırıyorum bu sene ıcın kayıt yaptıra bılırmıyım bıran once cevaplarsanız sevınırım buyuk ıhtımal olmuyor temuzda 18 zıme gırecem erken kayıt olursa okula kaydolma sansım varmı

Bir Cevap Yazın

Top