Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Şubat 2018

Lisede Devamsızlık Hakkı 10 Gün Oldu Ancak Toplam 45 Gün

Yeni Ortaöğretim yönetmeliğine göreLiselerde özürsüz devamsızlık 10 güne düşürüldü, fakat velinin izni dahilinde özürlü ve özürsüz toplamda 45 güne kadar devamsızlık hakkı tanınıyor. Bu durumda liselerde devamsızlık azalır mı yoksa artar mı ?

Milli Eğitim Bakanlığının Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliğini değiştirmesinin ardından pek çok haber merkezi okullarda devamsızlığın düşürüldüğüne dair haberleri ana başlık olarak vermeye başlamıştır. İlgili yönetmelikte meydana gelen değişiklikleri incelediğimizde şu yorumları yapabiliriz:

“(7) Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür belgesi veya yazılı veli beyanı, özür gününü takip eden en geç 5 iş günü içinde okul yönetimine verilir ve e-Okul sistemine işlenir. Zorunlu hallerde özür belgesinin teslim süresi okul yönetimince 20 iş gününü aşmamak üzere uzatılabilir.”

(5) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 45 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır.

maddelerine yeni yönetmelikte yer verilmiştir.

Bundan önceki yönetmelikte öğrencinin 20 gün özürlü, 20 gün özürsüz, 5 gün de idari izinli olmak üzere toplamda 45 gün devamsızlık hakkı vardı. Yeni yönetmelikte bu sürenin 20 gün değil 10 gün olduğu görülse de bu madde incelendiğinde aslında öyle olmadığı anlaşılacaktır.

Öğrenci on gün özürsüz devamsızlık yaptığı zaman on birinci gün rapor alır ya da veli dilekçe verirse öğrencinin devamsızlığı özürlü kabul edilecek.

Yeni yönetmelikte velinin bilgisi dahilinde olan devamsızlıklarda öğrencinin kırk beş güne kadar devamsızlık yapma hakkı olacak. Öğrenci sınıfta kalmayacak ancak eski uygulamada yirmi gün mazeretsiz devamsızlık yapan öğrenci sınıfta kalıyordu.

Yapılacak olan bu uygulama son yıllarda son sınıf öğrencilerine verilmiş olan veli beyanı dahilinde izinli sayılma hakkının tüm öğrenciler için uyarlanmış halidir.

Uzmanlar bu durumda okullarda devamsızlığın artacağı noktasında endişelerini dile getirmektedir. Bu uygulamanın okullarda devamsızlığı nasıl etkileyeceği ise merak konusu.

Liselerde devamsızlık hakkı 10 güne düştü ancak daha önce raporla alınabilen 45 günlük özürlü ve özürsüz devamsızlık hakkı, şimdi velinin bir dilekçesiyle alınabilecek. Yeni ortaöğretim yönetmeliğinde velinin kontrolünün daha çok olacağını söyleyebiliriz. Ancak gerçekte değişen pek bir şey yok.

Yeni Ortaöğretim Yönetmeliği Devamsızlık Hakkı 10 gün

Özürsüz + 35 gün özürlü olmak üzere toplamda 45 gün olarak belirlendi. Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Ozan dedi ki:

  Oğlum koleje gönderdim lise 1 e gidiyordu fakat devamsızlıktan dolayı basarisiz evrağı verildi.mudurle konuştuk ama olumsuz yanıt aldık yapacak bişey varmı acaba 1 senesi gitsin istemiyorum

 2. adım dedi ki:

  benim de 10. 5 devamsızlıgım var kalırmıyım

 3. Musa Yavuzyiğit dedi ki:

  benim özürlü devamsızlığım 3 özürsüz devamsızlığım 11 gün 1. dönem bitti kalır mıyım yoksa müdürle veli konuşturulursa devamsızlık silinebilirmi cevaplarsanız çok memnun olurum 10. sınıfım

 4. Alper dedi ki:

  1.donem 10.5 devamsizlik var kalirmiyim yoksa 2. Donemde nasil olacak

 5. Anonim dedi ki:

  10 gün özürsüz 20 gün özürlü olsa bile kalmıyorsunuz ama bu sayı 0.5 daha atarsa kalmış gözüküyosunuz eğer 30 u geçti ise gidin ilgili müdür yardımcınıza yalvarın diğer bir soru ise özürsüz 11 sınıfta kalırmıyım demişsiniz hayır arkadaşlar dönem sonu özürsüz 25 olsa bile velinizi getirip bütün günleri özürlüye geçirebilrisiniz

 6. Ogretmen dedi ki:

  kalma diye bisi yok 2 ay okula gitmedim kalmadim herkez kafadan saliiyor burdan yazmakla olmuyor mudur yard siyl konusacaksin baska caresi yok silerse sildi

 7. Anonim dedi ki:

  Benim 8.5 gün devamsızlığım var nasıl okula gidebilirim

 8. Memet dedi ki:

  Arkadaslar genel icin soyluyorum. Devamsilik 10 gun oluraa kalmassiniz ama 10.5 olursa kalirsiniz. Toplamda 30 gun olursa kalmassiniz ama 30.5 olursa kalirsiniz mesela 10 gun özürsüz 20.5 ve ustu özürlü ise yine kalmiyosunuz. 12. Siniflar icin, eger devamsizliginjz toplam 30 günü gecmisse mesela 35 gun ise müdürün yanina gidip söyleyin epey konusun olmassa yalvarin. Her sene 12. SINIFLAR icin gelen devamsizlik afffi var ama kendinizi riske atmayin gidin konusun mudurle… Detayli bilileri ogrenmek icin alo 147 meb araryin okul ile merak ettiginiz konulari sorun…

 9. İsimsiz dedi ki:

  3 gün özürsüz 31 gün özürlü devamsızlığım var. Ama özürlü devamsızlıktan 21 gün heyet raporu var . Sınıfta kalır mıyım???

 10. Sinem dedi ki:

  Gençler benim devamsızlığı​m özürsüz 9,5 özürlü 20 sınıfta kalır mıyım acaba??

 11. Anonim dedi ki:

  Gençler benim devamsızlığı​m özürsü9,5 özürlü20 sınıfta kalır mıyım acaba??

 12. hacı dedi ki:

  özürlü devamsızlık 21 özürsüz 8.5 kalır mıyım ?

 13. Eren dedi ki:

  Allah rızası için cevap verin özürsüz 11 oluncamı kalınıyo 10 damı şu an 9 benim yarın gitmesem 10 olsa kalırmıyım?

  1. Ell dedi ki:

   Özürsüz devamsızlık hakkın 10 gün (biraz geç oldu ama😂) Sonuç olarak bir şey olmaz kalmasaın

  2. Anonim dedi ki:

   Kalmazsın

 14. UMUT dedi ki:

  benim 32.5devamsızlık var kalırmıyım gecermiyim

  1. Anonim dedi ki:

   Kaldın kardesim g.o

   1. belgin dedi ki:

    Kalmaz sen kimsin

Yorum Yaz