Lise Öğrencisi Evlenebilir mi

Yeni Ortaöğretim yönetmeliğine göre lise öğrencileri evlenebilir mi ? Evet 2016 2017 yeni ortaöğretimyönetmeliğine göre lise okurken evlenen öğrenci, okuldan atılmayacak ancak açıköğretim liselerinden okumaya devam edecek …

Lise öğrencisi okurken evlenebilir mi sorusu cevabını buldu. Hafta sonu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından imzalanan Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği pek çok yeniliği doğurdu. Bunlardan bir tanesi de lisede evlilik ile ilgili. Önceleri yönetmelik gereği yasak olan lisede evlilik, alınan yeni karar ile birlikte serbest oluyor. Lisede evlenenlerin kayıtları, açık liselere alınacak.

Eski yönetmelikte lisede iken evlenenlerin kayıtları okuldan tamamen siliniyordu. Evli olanların kayıtları ise hiç alınmıyordu. Yeni yönetmelik gereğince evli olanların kayıtları yine alınmayacak. Yürürlüğe giren yönetmelik ile birlikte lisedeyken evlenenlerin kayıtları e-okul üzerinden açık öğretim lisesine veya mesleki açık öğretim lisesine kaydırılacak.

18 yaşını dolduranlar liselere kayıt yaptıramayacak

Yeni alınan kararlardan biri de kayıt yaşı ile ilgili. Buna göre ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırmak için ortaokul veya imam-hatip ortaokulundan mezun olmuş ve 18 yaşını bitirmemiş olma koşulu aranacak. 18 yaşını doldurmuş öğrencilerin örgün ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırmaları mümkün olmayacak.

Kayıtlar, öğrencinin e-Okuldaki ya da denklik belgesindeki bilgileri doğrultusunda gerçekleştirilecek. Adres tespitinde ulusal adres veri tabanı ikamet adres bilgilerine göre hareket edilecek. Kayıt yaptırmak için başka belgeye gerek duyulmayacak. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına kaydolmak isteyen öğrencilerin ilgili meslek dalı için elverişli sağlık durumlarının olması gerekmektedir. Sağlık açısından gerektiğinde sağlık raporuyla bu uygunluk belgelenecek.

Özel öğretime ihtiyacı bulunan öğrencilerin kayıt işlemlerinde de gerekli önlemler yine milli eğitim müdürlükleri tarafından alınacak.

20 Yorum Yapılmış “Lise Öğrencisi Evlenebilir mi

 1. A.C.i.L YARDIM LAZİM ADMIN. Ben özel temel liseye gidiyorum ve 11.sınıfı bitirdim bu yıl. atılan bir iftiradan ötürü evlenmek mecburiyetindeyim. Yaz sonu nikahımız var. Merak ettiğim konu şu. Özel okul olduğu için evlensem bile bir şey yapabilirler mi ? Okumayı seviyorum. Öğrenciliği seviyorum. Lutfen bilgisi olan bana yardım edebilir mi ?? :((((

 2. merhabalar lise 3 bitirdim lise 4 gecıcem bu yaz agusyosta 18 gırıcem sevgılımle evlenmeyı dusunuyoruz acaba lise bitmeden evlenebılırmıyız??

 3. Ben lise sonda okulun bitmesine iki ay kala evlendim evlenmek durumundayım başka şansım yoktu şimdi 2 dönemde benim okulla olan iliskimi kesildi 2 donemden itibaren devam edebilirmiyim açık liseden lütfen soruma yanıt verin

 4. Özel okul da saglik okuyor. 2 ay sonra bitecek admin nikah kiydik sıkıntı olurmu acik da saglik varmi

 5. Ben 18 yasindayim evliyim 11. Siniftan terkim kaydim hala bulunmaktadir . 1.5 yildir gitmiyorum evlendim sozel okuyordum tekrar devam etmek istiyorum icerden .
  Olmazsa aciktan nasil okuyabilirim nasil bolum belirlerim
  Hedefim ana sinifi ogretmeni olmakti . derslerim cok iyidi Ana sinifi ogretmeni olabilmem icin.. Yardimci olur musunuz?

 6. Benim evlenecegim kişi lise sona gidiyor. Adminim. İki ay sonra okul bitiyor nikah için ailesi illa olacak diyor nasil yapmalıyız nikahı çıkarsak.

  1. Okulun Bitmesine İki ay gibi bir süre var. Koca yılı riske atmaya değmez. Öncelikle ailesinin daha sonra sizin eğitim hakkına saygı göstermesi lazım. Okul yönetimi bir şekilde durumu öğrenirse, kaydını silip açıköğretime sürme hakları var. Beklemenizi tavsiye ediyorum.

 7. Admin ben lise sondayim ve resmi nikahim kiydik ben diploma alabilecdk miyim su an okula gidiyorum ve nikah 1 hafta once kiyildi

  1. Evlilik bilgileriniz e-okul sisteminde görüldüğü an okul idaresinin okulla ilişiğinizi kesme hakkı var. Yönetmelik gereği kaydınızın açık liseye kaydırılması gerekiyor. Nikah için diplomayı alana kadar beklemeniz sizin için iyi olurdu acele edilmiş. Şu durumda okulun haberi olana kadar devam etmeniz gerekir diye düşünüyorum. e-okul sistemi bilgileri otomatik olarak güncellemezse bir sorun çıkacağını düşünmüyorum. Umarım şansınız yanınızda olur diplomayı alana kadar okul idaresinin haberi olmaz diyelim.

 8. Benim evleneceğim kişi şuan lise sona gidiyor okulun bittmesine iki ay kaldı ve biz nikah günü aldık bu hafta nikahimiz var ama okul müdürü nikah olduğunda kaydın düşeceğini ve seneye açıktan devam edilmesi gerektiğini söyledi bu doğru mu ?

  1. Doğru söylemiş. Evlenen öğrenci açık liseye kaydırılmak zorunda. (Daha önce okul hayatı tamamen bitiyordu.) Sıkıntı yaşamamak adına sizin evlilik işlemlerini diploma sonrasına bırakmanız uygun olacaktır. Yoksa öğrencinin eğitim hayatı bitecektir, lise eğitiminde verdiği emek boşa gidecektir.

 9. İyi günler benim bir sorum olacaktı. nasip olursa 2017 yazında okullar kapanınca evlenmek istiyorum. Şubat 2017 de 18 yaşımı dolduruyorum. Bu sene sonunda okulumdan mezun olacağım. Benim sorum şu olacak ben okullar kapanmadan bir ay önce resmi nikah kıyıp evlenirsem yine açık öğretim lisesinden mi diplomamı alacağım?yoksa okulumdan diplomamı alıp mezun olabilir miyim

  1. İyi günler benim bir sorum olacaktı. nasip olursa 2017 yazında okullar kapanınca evlenmek istiyorum. Nişanlım Şuanda Lise Sonda Okuyor Bu sene sonunda okulundan mezun olacak. Benim sorum şu olacak ben okullar kapanmadan bir ay önce resmi nikah kıyıp evlenirsem yine açık öğretim lisesinden mi diploma alıcak nişanlım?yoksa kendi okulundanmı diplomasını alıp mezun olabilicek ve

   1. Benzer cevabı aşağıda yazdık. Riske girmek yerine okulların kapanmasını bekleyin. 1 ay için olası sorunlarla uğraşmayın.

Bir Cevap Yazın

Top