9:59 pm - Perşembe Mart 23, 2017

Lise Öğrencisi Evlenebilir mi

Pazar, 2 Ekim 2016, 11:02 | Sizden Gelenler | 4 Yorum

Yeni Ortaöğretim yönetmeliğine göre lise öğrencileri evlenebilir mi ? Evet 2016 2017 yeni ortaöğretimyönetmeliğine göre lise okurken evlenen öğrenci, okuldan atılmayacak ancak açıköğretim liselerinden okumaya devam edecek …

Lise öğrencisi okurken evlenebilir mi sorusu cevabını buldu. Hafta sonu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından imzalanan Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği pek çok yeniliği doğurdu. Bunlardan bir tanesi de lisede evlilik ile ilgili. Önceleri yönetmelik gereği yasak olan lisede evlilik, alınan yeni karar ile birlikte serbest oluyor. Lisede evlenenlerin kayıtları, açık liselere alınacak.

Eski yönetmelikte lisede iken evlenenlerin kayıtları okuldan tamamen siliniyordu. Evli olanların kayıtları ise hiç alınmıyordu. Yeni yönetmelik gereğince evli olanların kayıtları yine alınmayacak. Yürürlüğe giren yönetmelik ile birlikte lisedeyken evlenenlerin kayıtları e-okul üzerinden açık öğretim lisesine veya mesleki açık öğretim lisesine kaydırılacak.

18 yaşını dolduranlar liselere kayıt yaptıramayacak

Yeni alınan kararlardan biri de kayıt yaşı ile ilgili. Buna göre ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırmak için ortaokul veya imam-hatip ortaokulundan mezun olmuş ve 18 yaşını bitirmemiş olma koşulu aranacak. 18 yaşını doldurmuş öğrencilerin örgün ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırmaları mümkün olmayacak.

Kayıtlar, öğrencinin e-Okuldaki ya da denklik belgesindeki bilgileri doğrultusunda gerçekleştirilecek. Adres tespitinde ulusal adres veri tabanı ikamet adres bilgilerine göre hareket edilecek. Kayıt yaptırmak için başka belgeye gerek duyulmayacak. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına kaydolmak isteyen öğrencilerin ilgili meslek dalı için elverişli sağlık durumlarının olması gerekmektedir. Sağlık açısından gerektiğinde sağlık raporuyla bu uygunluk belgelenecek.

Özel öğretime ihtiyacı bulunan öğrencilerin kayıt işlemlerinde de gerekli önlemler yine milli eğitim müdürlükleri tarafından alınacak.

4 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Lise Öğrencisi Evlenebilir mi"

 1. Gökhan dedi ki:

  Benim evleneceğim kişi şuan lise sona gidiyor okulun bittmesine iki ay kaldı ve biz nikah günü aldık bu hafta nikahimiz var ama okul müdürü nikah olduğunda kaydın düşeceğini ve seneye açıktan devam edilmesi gerektiğini söyledi bu doğru mu ?

  • admin dedi ki:

   Doğru söylemiş. Evlenen öğrenci açık liseye kaydırılmak zorunda. (Daha önce okul hayatı tamamen bitiyordu.) Sıkıntı yaşamamak adına sizin evlilik işlemlerini diploma sonrasına bırakmanız uygun olacaktır. Yoksa öğrencinin eğitim hayatı bitecektir, lise eğitiminde verdiği emek boşa gidecektir.

 2. Muhammet dedi ki:

  İyi günler benim bir sorum olacaktı. nasip olursa 2017 yazında okullar kapanınca evlenmek istiyorum. Şubat 2017 de 18 yaşımı dolduruyorum. Bu sene sonunda okulumdan mezun olacağım. Benim sorum şu olacak ben okullar kapanmadan bir ay önce resmi nikah kıyıp evlenirsem yine açık öğretim lisesinden mi diplomamı alacağım?yoksa okulumdan diplomamı alıp mezun olabilir miyim

 3. edanur dedi ki:

  Teşekkür ederiz çok yardımcı oldunuz

Yorum Yazın