Linyit En Çok Nerelerde Çıkarılır

Linyit nerelerde kullanılır hakkında bilgi kısaca, Linyit en çok nerelerde çıkarılır

Linyit ülkemizden bol miktarda çıkarılan bir maden çeşididir. Kahverengi bir kömür türü olan linyit diğer kömür türlerinin yanında çok kaliteli olmadığından daha çok termik santrallerde enerji elde etmek için kullanılır.

Türkiye, jeolojik açıdan diğer toprak parçalarına göre yeni oluşmuş bir kara parçası olarak değerlendirilir. 3. jeolojik dönemde oluşan ülkemizde linyit çok miktarda çıkarılmaktadır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi dışında tüm bölgelerimizde linyitin çıkarıldığı bir kaynak bulunmaktadır. Linyit çıkarılan tüm bölgeler içinde en kaliteli linyit ise Ege Bölgesi’ndeki kaynaklardan elde edilmektedir.

Çok yüksek kalitede bir kömür olmayan linyit, çıkarıldığı bölgede sanayi kuruluşlarında veya evlerde ısınma amaçlı kullanılmaktadır.

Birçok yerden linyit çıkarılan ülkemizde linyitin en çok elde edildiği yerler ise şöyledir: Ankara-Beypazarı, Çanakkale-Çan, Çankırı-Çan, Kütahya-Seyitömer ve Tunçbilek, Manisa-Soma, Kahramanmaraş-Afşin ve Elbistan, Muğla-Yatağan, Erzurum-Aşkale, Sivas-Kangal, Şırnak

linyit

Linyit En Çok Nerelerde Çıkarılır Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

11 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.