Levha Tektoniği Kuramı

Üzerinde yaşadığımız dünya nihayetinde bir gezegendir ve dünya güneş etrafında dönerken aynı zamanda kendi etrafında da döner. Bu olaylar sonucunda da mevsimler ve günler meydana gelir. Bu sırada da yer kabuğu üzerinde bir çok olay meydana gelir. Sizlere bu olaylardan birisi olan levha tektoniği nedir konusunda bilgi vereceğiz.

Levha Tektoniği Teorisi Nedir1Yer kabuğunun altında magma vardır ve bu magma sayesinde de yer altında lavlar meydana gelir. Bu lavlar; depremler, yanardağ patlamaları sonucunda hareketlenir ve yer kabuğunu etkiler.

Yer kabuğunun dış kısmını levha adı verilen kütleler oluşturur ve bu levhaların içinde de manto tabakası yer alır, bu tabakalar yukarıda da belirttiğimiz nedenlerden dolayı sürekli hareket halinde olurlar ve bu hareketleri, hareketlerin nedenlerini ve sonuçlarını inceleyen alt bilim dalına da levha tektoniği kuramı adı verilir. Bu teoriye göre yer kabuğunun üst manto bölümünde Rijit levhalar vardır ve bu levhalar kırıklı halde olduklarından dolayı sürekli birbirlerine karşı hareket halindedir. Eğer bu plakalar çok şiddetli bir şekilde birbirlerine çarparsa işte o zaman şiddetli ve insanlar tarafında hissedilebilen depremler meydana gelir.

Levha Tektoniği Nedir Kısaca Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.