Kuvvet ile Hareket Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır

Kuvvet ile Hareket Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır

Bir cisme kuvvet uygulanırsa o cisim hareket eder. Ayrıca cisme uygulanan başka bir kuvvet onun hareketin yavaşlatabilir  veya tamamen durdurabilir. Cisimleri yavaşlatan, durduran veya harekete geçiren şey kuvvettir.

Çekerek kuvvet uygulanan bilye bulunduğu konumdan dolayı bir enerjiye sahip olur. Bilyeyi elimizden bıraktığımız zaman bu enerjiyle bilye hareket eder. Hareketli cisimlerin hızı, hızı olan cisimlerin hareketinden dolayı bir enerjisi olur. Yukarıdaki örnekte bilyenin kazandığı enerji hareket enerjisi olarak isimlendirilir.

Hareket halindeki bir bilye başka bilyelere çarparak enerjisini onlara geçirir ve onların da hareket etmesini sağlar. Yani hareketsiz cisimler enerjisi değildir. Başka bir cisimdeki enerjinin bu cisimlere transfer olmasıyla da bu cisimler hareket enerjisi kazanabilir. Hareketsiz cisimlerde de bulundukları konum dolayısıyla durgun bir enerji vardır.

3 yorum

    • emeği geçenlerin eline sağlık, kuvvet hareket konusu kısa ve umduğum gibi güzel olmuş teşekkürlerimi iletiyorum sizlere, okulun en güzel ve en çalışkan öğrencisi olarak. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.