Kütüphaneler Haftası İle İlgili Yazı

Kütüphaneler Haftası Hakkında Bilgi Kısaca ve Kütüphaneler Haftası İle İlgili Yazılar

Kütüphaneler haftası Ülkemizde Mart ayının son pazartesi günü kutlanır.

Kitap,  eğitimin, bilimin, sanatın kısacası insanlığın temeli oluşturur.Bu nedenle kitapsız bir dünya asla düşünülemez. İnsanlık için bu kadar değer arz eden kitaplar kütüphanelerde korunur ve araştırmacıların, öğrencilerin, tüm insanların hizmetine yine burada sunulur. Bir çok evde kitaplık mevcuttur ama bu kitaplardan  sadece kendisi ve yakınları faydalanabilir. Oysa kütüphaneler çok geniş kitlelere hitap eder. Hatta kişisel kitaplığı mevcut kimselerinde  kütüphanelere ihtiyacı vardır. Çünkü hiçbir kitaplık kütüphaneler kadar zengin değildir.

Günümüzde radyo, televizyon, bilgisayar, internet gibi kitle iletişim araçlarında oldukça  gelişim kaydedilmiştir. Fakat bu araçlar ne kadar gelişse de kitap kadar etkili olamazlar.

Bu husus doğrultusunda Türk Kütüphaneciler Derneği 1964’ten bu yana Mart ayının son pazartesi başlayan hafta “Kütüphaneler Haftası ” olarak kutlanmaktadır. Bu hafta süresince okullarda, görsel ve yazılı basında , kuruluşlarda kütüphanelerin önemi üzerinde durulur. Halk kütüphalere gitmeye teşvik edilir. Kütüphanede nasıl davranılması gerektiği husunda bilgi verilir. Haftanın amacı öğrencilerde okuma alışkanlığı kazanmasını sağlamak, kitap sevgisini artırmak, kitap okuyarak vakit geçirmesinin güzelliğini hissettirmektir.

Kütüphaneler Haftası İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

36 Yorum Yapılmış “Kütüphaneler Haftası İle İlgili Yazı

  1. Ödevimde kullandım kütüphaneler haftası iyiki var ve ben okulun kütüphane başkanıyım yani her şey benden soruluyor. Anahtarının biri bile bende çok mutluyum. :)

  2. ben daha kısa bişey arıyorum ama olsun diyer arkadaşların işine yarar inşallah

Bir Cevap Yazın

Top