Kur’an’ın 112. Suresinin Adı Nedir Ve Bu Surede Neden Bahsedilmektedir?

Bu yazımızda Kur’an’ın 112. suresinin adı nedir ve bu surede neden bahsedilmektedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kuranı Kerim’de 114 tane sure bulunmaktadır. Her surenin bir ismi vardır. Bu 114 sureden kısa sureler, namaz sureleri olarak bilinmektedir. Çünkü namazda Kuranı Kerim’den bir parça okumak farzdır. Kuranı Kerim’deki surelerinin muhtevaları farklı farklıdır. Genelde hepsi tevhidden bahseder.

Kuranı Kerim’de 112. sure İhlas Suresidir. İhlas, Allah’ı görür gibi yaşamaktır. Her an O’nun huzurunda olduğunun şuurunda olmaktır. İhlas suresinde Allah’ın birliğinden, hiçbir şeye muhtaç olmadığından, doğurmamış ve doğrulmamış olmasından, eşi ve benzeri olmadığından bahsedilmektedir. Allah kudret sahibidir. Her şeye gücü yeter. Tevhid merkezli imanın en kati ve kısa ölçekli tanımlı İhlas suresinde bulunmaktadır.

22 yorum

  1. Ödevime katkıda bulundunuz. Bunun için size teşekkür etmeliyim. Ancak herkes şöyle bir söyleşide bulunuyor. Bu internet sitelerine bakan kişiler kopyacıdır. Benim asla öyle bir niyetim yoktur. Bu sitedeki bu paylaşıma demiyorum. Sadece 1 2 3 4 5 6 7 8 ve 9. Sınıflar için verilen kitap yanıtlarının verilmemesi tarafındayım. Ama böyle bilgleri bulamayan kişilerin bakması için vermeniz harika bir şey. Ancak siz bu yanıt anahtarını bir daha düşünürseniz sevinirim.

  2. Kur’an’ın 112. suresinin adı İhlas suresidir. İhlas süresinde şunlardan bahsedilmektedir; Yüce Allah’ın varlığını ve bir olduğunu, eşi-benzeri olmadığını, doğmak-doğurmak gibi insani özelliklerin onda olmadığını, Yüce ve tek olduğunu anlatır.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.