8:04 am - Salı Mart 28, 2017

Kuranı Kerimde Hangi Konulardan Bahsedilmiştir

Cumartesi, 7 Şubat 2015, 15:59 | Eğitim Dünyası | 0 Yorum

Kuranı kerimde hangi konulardan bahsedilir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Kuranı kerimde bahsedilen konular;

İtikad: Allah başta olmak üzere peygamberlere, meleklere, kitaplara, kaza ve kadere, ahirete inanç konusundan bahsedilmiştir. Bu konular kuranın kapsadığı önemli konular arasındadır.

İbadetler: Kuranı kerimde müslümanların yapması gereken ibadetlerden bahsedilmiştir.

Muamelat: Kuranı kerimde toplumun devamı sağlanması için kulların yapmaları ve dikkat etmeleri gereken hususlarla birlikte alışveriş, emanet, bağış, vasiyet, miras, aile hayatı, nikah ve boşanma gibi konulara yer verilmiştir.

Ukubat: Kuranı kerimde islam toplumunun ve islam toplumunda yer alan kulların ancak İslam kurallarına uyarak mutluluğa erişebilecekleri konusuna yer verilmiştir.

Ahlak: Kuranı kerimde kişilerin dünyada ve ahirette mutlu olabilmesi için nasıl davranmaları konusunda ve nasıl yaşamaları konusunda kullara öğütler verilmiştir.

Nasihat ve tavsiyeler:  Kuranı kerimde kullara emir ve yasaklara uymaları konusunda nasihatler ve tavsiyeler verilmiştir.

İlmi gerçekler: Kuranı kerimde insanların bilmesi gereken ilmi gerçekler ve ayetler belirtilmektedir. Böylece Kuranı kerim insanların Allah’ın nimetlerini bilerek Allah’ı anmaya teşvik eder.

Dualar: Kuranı kerimde insanlara istedikleri bir şeyler konusunda Allah’a dua etmeleri konusunda öğütler verilmiştir.

Kuranı Kerimde Hangi Konulardan Bahsedilmiştir Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Yorum Yazın