Kuran-ı Kerim, Bir Defada Ve Kitap Halinde Değil, Bölüm Bölüm İndirilmiştir Bunun Sebebi Ne Olabilir?

Bu yazımızda Kuranı Kerim bir defada ve kitap halinde değil, bölüm bölüm indirilmiştir bunun sebebi ne olabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kuranı Kerim, Peygamber (a.s.) 40 yaşında peygamber olunca vahiy halinde nazil olmaya başlanmıştır. Mekke’de nazil olmaya başlayan Kuranı Kerim, cahiliyeye karşı mücadelede insani, hukuki ve tabi hükümler koyarak adaletin tesis edilmesinde Allah’ın düzenini vaz etmekteydi.

Kuranı Kerim bir defada kitap halinde indirilmemiştir. 23 yılda Mekke ve Medine dönemlerinde ayrı ayrı hükümler halinde tedricen indirilmiştir. Bu Allah’ın yaratmasıdır, takdiridir. Tedricen indirilmesi, hükümlerin özümsenmesi, uygulanmasının kolaylaşması, insanlar tarafından anlaşılarak yaşanması, hazmedilmesi şeklinde gerçekleştirilmek içindir. Bu nedenle Kuranı Kerim bölümler halinde ve parça parça indirilmiştir.

3 yorum

  1. Kuranı Kerim bir defada ve kitap halinde değil, bölüm bölüm indirilmiştir bunun sebebi elbette kolay ve güvenilir bir şekilde kaybedilmeden yavaş yavaş idrak ede ede verilmesi isteğidir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.