9:22 am - Cuma Mart 24, 2017

Küfretmek Abdesti Bozar Mı

Cumartesi, 28 Ocak 2017, 22:54 | Sizden Gelenler | 0 Yorum

Küfür etmek abdesti bozar mı diyanet hakkında bilgi kısaca, Küfretmek abdesti bozar mı

Küfretmek İslamiyet’te de kötü bir davranış olarak görülmüştür. Küfretmenin nasıl kötü bir davranış olduğunu ve dinimizce nasıl karşılandığını bu yazıda ele aldık.

İslam dinine göre insan kötülüklerden uzaklaşmalı, mümkün olduğunca iyiye ve güzele yönelmelidir. Küfretmek bu açıdan ele alındığında karşımızdaki insanı rencide eden ve üzen bir durumdur. Bu nedenle de haram ve günahtır. Bu davranıştan ne olursa olsun kaçınmak gerekir. Ancak küfretmek abdesti bozmaz. Abdest bozulmasa bile dinimizde küfretmenin kötü bir davranış olduğuyla ilgili ibareler yer almaktadır.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)  “Kim bir zımmiye eziyet etse, şüphesiz ben onun hasmıyım / düşmanıyım.” (Ebu Yusuf, Harac, Matbaatu’s Selefiye, 1397 h. Kahire, s.135) diye buyurması, küfretmenin İslamiyet’te de ne kadar kötü bir davranış olarak görüldüğünün en açık örneklerinden biridir.

Peygamber efendimiz başta olmak üzere İslamiyet her zaman insana iyiyi ve güzelliği öğütlemiştir. Küfretmek gibi davranışlara dinimizde yer yoktur.

Küfretmek Abdesti Bozar Mı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın