Kudüs Hangi Semavi Dinler İçin Kutsaldır Neden

kubbet-us-sahra-kudusTarih boyunca özellikle dini yapılanmanın artmaya başladığı dönemlerde tüm milletler için belirli mekanlar kutsal sayılmıştır ve milletler kutsal olarak saydıkları mekanları bir takım nedenlere dayandırmışlardır ya da gelişen olaylar sonucunda bu mekanları kutsal olarak adamışlardır. Bu yazımızda sizlere Kudüs hangi semavi dinler için kutsaldır neden kısaca derlediğimiz bilgileri aktaracağız.

Kudüs, gerek İslam tarihinde gerekse Ortaçağ tarihinde son dere büyük bir önem taşıyan kutsal olma özelliğini korumuştur. Nitekim günümüzde de halen Kudüs’ü kutsal sayan dinler bulunmaktadır.

Kudüs; İslamiyet, Hristiyanlık ve Musevilik semavi dinleri için kutsal oalrak sayılmaktadır. Bu üç semavi dininin Kudüs’ü kutsal saymasının tabi ki bir takım nedenleri bulunmaktadır.

1- İslamiyet dinini benimseyen Müslümanlar için Kudüs kutsaldır çünkü; Miraç Kudüs’de meydana gelmiştir ve bununla birlikte İslam dininin ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa da burada yer almaktadır.

2- Hristiyanlık dinini benimseyen Hristiyanlar için Kudüs kutsaldır çünkü; Hz. İsa Kudüs’te dünyaya gelmiştir ve aynı zamanda Hz. İsa, çarmıha da yine Kudüs’te gerilmiştir.

3- Kudüs Yahudiler için de son derece önem arz etmektedir çünkü Yahudilik dininin doğduğu yer Kudüs’tür. Ayrıca Yahudilik dini için kutsal olan Süleyman Tapınağı’nın kalıntıları da Kudüs’te yer almaktadır.

Kudüs Hangi Semavi Dinler İçin Kutsaldır Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.