Krom Nerelerde Kullanılır

Krom nerelerde kullanılır vikipedi, krom nerelerde kullanılır madde halinde, krom madeni nerede kullanılır konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

262825

Krom madeni öncelikle metalurji, kimya, refrakter ve döküm kumu gibi sanayi alanlarında kullanılmaktadır. Krom madeni, metalurji sanayisinde; ferrokrom, ferro-siliko-krom, krom bileşikleri, ekzotermik krom katkıları, diğer başlıca krom alaşımları ve krom metali olarak kullanılmaktadır.

Yukarıdaki alanlarda kısacası krom, paslanmaz çelik üretiminde kullanılmaktadır. Krom madeni, çeliğe sertlik ve direnç gibi özellikler verdiğinden dolayı mermi, denizaltı, gemi, uçak, top ve silahlarda sık sık kullanılmaktadır.

Ayrıca krom madeni; metal kaplama, deri tabaklama, boya maddeleri yapımında, seramiklerde, boyalarda, organik sentetiklerde sondaj çamurunda, konserve yapım ajanlarında ve daha bir çok alanda kullanılmaktadır.

Bu alanların yanı sıra krom; Al, Ti, Cu alaşımlarında elektriğe dirençli olan alaşımlarda tüketilmektedir ve bu nedenle de krom madeni türbin motorlarının üretiminde de fazlasıyla kullanılmaktadır.

Kromun kullanım alanları;

* Silah üretiminde

* Paslanmaz çelik üretiminde

* Otomobil parçalarının üretiminde

* Uçak ve gemi yapımında

Krom Nerelerde Kullanılır Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

3 Yorum Yapılmış “Krom Nerelerde Kullanılır

Bir Cevap Yazın

Top