5:18 pm - Cumartesi Aralık 3, 2016

KPSS Baraj Puanı Kaçtır 2016 2017

Cumartesi, 5 Kasım 2016, 13:59 | Rehberlik Köşesi | 10 Yorum

KPSS Baraj Puanı kaç 2016 2017 KPSS kazanmak için kaç puan almak gerekir

KPSS devlet kurumlarına memur almak için yapılan bir sınavdır ve bu sınava giren kişiler en yüksek puandan en düşük puana göre sıralanır. Sıralamada en yüksekten başlanarak ihtiyaca göre atamalar yapılır. Baraj puanı ise memur olabilmek için almanız gereken en düşük puandır. Ancak ihtiyaca bağlı olarak baraj puanlar da her geçen sene yükselmektedir.

Örnek vermek gerekirse 2007 sınıf öğretmenliğine atama için baraj puanı 78’di, yani en az 78 puan alınması gerekiyordu. Ama azalan kontenjanlarla bu puan yükselmekte ve atanmak daha da zorlaşmakta.

ÖSYM KPSS

KPSS puanlarının açıklanmasının ardından baraj puanın kaç olduğun soruları da çoğalmakta. Ortaöğretim düzeyinde, memur olmak isteyen kişiler en az 70 puan almalılar ancak 70 puan alan kişiler yerleşecek diye bir şey de yok. Genellikle 90 puan civarı kişilere yerleştirme yapıldı ancak devletin kontenjan arttırımına bağlı olarak da daha düşük puanlı kişilerin yerleştirilme ihtimali de bulunmakta.

Lise ve önlisans mezunu kişilerin memur olabilmesi için ise 65 puan yeterli olabilirken 91-92 puan alan kişiler bile yerleşemeyebiliyor. Burdan çıkarılması gereken sonuç KPSS’de baraj puan diye bir şey olmadığıdır. Ekmeğin aslanın ağzında olduğu bu dönemde ülkemiz şartlarında memur olarak yerleşebilmeniz için 88-93 arası bir puan yeterliyken bundan daha düşük puan alanların atanması çok güç gerçekleşiyor.

Düz lise mezunu kişilerin girmek istediği bölümlerin taban puanlarının çok yüksek olmasının yanında, en düşük taban puanının da sağlık meslek lisesi mezunlarının gireceği bölümlerde olduğu görülüyor.

2012 KPSS önlisans ve ortaöğretim sınavlarına giren kişiler için bir baraj belirlenmemekle beraber bazı kurumlar 4/B memur alımında 70 puan şartı koyabiliyor. İşçi alımlarında ise 60 puan şartı aranabiliyor. 30-40 puanı olan kişiler bile tercih yapabilir ancak tercihlere yönelik atamalarda yüksek puandan başlanarak atama yapıldığı için atanma ihtimali oldukça düşüktür.

Merkezi yerleştirmeler söz konusuysa 70 puan barajı da yoktur ancak daha önce de söylediğimiz gibi kurumlar en düşük puanda 70’in altına düşmeyebilirler. Kurumsal atamalarda 65-70’in altında bir puana genelde düşülmez. Ancak atamalar ve tercihlerle ilgili pek çok değişken olmakla birlikte çok yüksek puan alan biri bile atanamazken 75 puan alan biri de atanabilir. Bu yüzden tercihleri mantıklı ve akıllıca yapmak gerekmektedir.

KPSS Baraj Puanı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

10 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "KPSS Baraj Puanı Kaçtır 2016 2017"

 1. Haşim akbulut diyor ki:

  Ben KPSS ortaöğretim den 90 alıyorum.12.siniftayim.ne yapmalıyım

 2. emreokcu diyor ki:

  50 aldum bi yere yerlesirmiyim

 3. Nermin Bülbül diyor ki:

  2014-kpssp94:58,16481 puan aldım-baraj puanı kaç ve arıca puan tutuyorsa tercihler ne zaman yapılıyor

 4. furkan gürler diyor ki:

  selam 62,45 puan aldım yerleşme şansım düşükte olsa varmı

 5. derya diyor ki:

  Selam ben muhasebe mezunuyum 54.aldim tercih yapma sansim olur mu ve her hangi bir memur adayi ola bilir miyim

 6. derya diyor ki:

  Mrb ben muhasebe mezunuyum 54.kusur puan aldım acaba tercih hakkım ve her hangi memur hakkım olur mu

 7. Nursima adiman diyor ki:

  67, 36683 memur olma sansim varmi

 8. ali diyor ki:

  slm ben orta öğretim olarak kpss ye girdim 57,66665 aldım acaba hizmetli memur yada temizlik elamanı işçisi olrak işe girem şansım varmı??

Yorum Yazın

Yararlı Bağlantılar