Konya Ovası Sulama Projesi İle İlgili Araştırma Yapınız. Daha Sonra Araştırma Sonuçlarınızı Arkadaşlarınızla Paylaşınız.

Bu yazımızda Konya Ovası sulama projesi ile ilgili araştırma yapınız daha sonra araştırma sonuçlarını yazınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ülkemizde bazı bölgelerde sulama sorunları yaşanmaktadır. Konya Ovası da bunlardan biridir. Konya Ovası, kuraklaşmaya başlayan bir ova olarak çölleşme özellikleri de göstermektedir. Türkiye’de çölleşen nadir alanlardan biri olarak Konya Ovası tehdit altındadır.

Konya Ovası sulama projesi bunun için gerçekleştirilmelidir. Beyşehir Gölü, Göksu ve Kızılırmak Nehirleri alanlarından su kanalları açma projesiyle ovanın geniş bir kısmının sulanması ve kuraklık ile çölleşmenin önüne geçilmesi sağlanmak istenmektedir. Konya Ovası en önemli ovalardan biridir. Türkiye için buğday ambarıdır. Bu nedenle sulama sorunun çözülmesi gerekir. Sulama sorunu çözülürse Türkiye için çok iyi olur.

14 yorum

    • bencede yani çok kısa ama sayfamın yarısı bile dolmadı yani biraz daha uzatsalar 10 numara 5 yıldız olacak arkadaşlar ayrıca her şeye ben internetten bakmam bazılarını kitaptan dergilerden araştırır bulurum ben iyi ve macera dolusu şeyler yapmayı severim yani benim de size tavsiyem sizde öyle yapın çok zevk alacaksınız bu işten(…)

  1. Konya Ovası Sulama Projesi; Osmanlı Padişahı Abdülhamit Han döneminde başlamıştır. Konya Ovası Projesi ise Mavi Tünelden Akdeniz’e dökülen sular, ovaya akmaya başlamıştır.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.