Komşusu Açken Tok Yatan Bizden Değildir İle İlgili Kompozisyon

Komşusu Açken Tok Yatan Bizden Değildir Hakkında Kompozisyon, Komşusu Açken Tok Yatan Bizden Değildir İle İlgili Kompozisyon Kısaca

Ülkemizde ve dinimizde komşuluk kavramı bizim için çok önemlidir. Bu konuda söylenmiş pek çok atasözü ve hadis vardır. Bu durum komşuluğa verilen değeri açıkça gözler önüne sermektedir. Birlikte yaşama ve komşuluk Türk milletinin en fazla değer verdiği kavramlardan biridir. Bizler komşuluk ilişkilerimiz sağlam olduğunda daha mutlu daha huzurlu bireyler haline geliriz. Komşuluk bizde neredeyse akrabalıktan bile daha fazla önem verilen bir kavramdır. Gerek dinimizin buyurduğu kurallar gerekse sosyal düzeni sağlayan kaideler doğrultusunda bir millet olarak komşuluğa çok fazla önem veririz.

Toplum içinde yaşayan insanlar her zaman yardımlaşma ve dayanışma içinde olmalıdır. Bu hem sosyal sorumluluklarımızı yerine getirmek hem de insan olmanın gerektirdiği erdemleri taşımak adına çok gerekli bir durumdur. Bizler komşularımız zor durumda iken onlara yardım etmeli, gerektiğinde yanımızda yardımımıza koşacak birilerini bulabilmek için tanıdıklarımızın zor zamanında onların yanında olmalıyız. İnsanlar zor durumda olan kişilere yardım ettiklerinde hem sevap kazanır hem de diğer insanlara yardım etmiş olmanın verdiği huzurla mutlu olurlar. Yardımlaşmak her zaman çok değer verilen ve insan için olmazsa olmaz bir kavramdır.

Bireysel olarak ve toplumun huzuru açısından sadece kendimizi düşünmemeli her zaman yakınımızda olanların da mutluluğunu ve ihtiyacını düşünmeliyiz. Bunu başarabilirsek dünya daha huzurlu bir yer haline gelir. Komşularımıza ettiğimiz yardım elbette ki meyvesini vererek bizi mutlu bir ortam olarak geri döner.

8 Yorum Var. Siz de Hemen Yorumunuzu Yazabilirsiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.