Komşuluk İlişkisi

Komşuluk ilişkisi nedir hakkında bilgi kısaca, Komşuluk ilişkisi

Bu yazımızda komşuluk ilişkilerinin nasıl olması gerektiğine değineceğiz. Komşu dediğimiz kişiler ev, bağ, bahçe gibi yerlerde yakın civarda oturan kişilerdir. Bazı insanların akrabaları uzakta bile olsa komşuları yakındadır bu nedenle insanlar çoğu zaman komşularına akrabalarından daha yakın hissederler. Uzun süreli komşuluklarda insanlar birbirleriyle sıkı bir ilişki içinde olurlar, beraber oturup kalkarlar, birbirlerine misafir olurlar.

Toplumumuzda komşuluk ilişkileri çok önemli yer tutmaktadır. Komşulukların değeri üzerine pek çok atasözü bulunmaktadır. Bize en yakında oturan insanlar olarak komşularımız en kötü zamanlarda ilk olarak sığınacağımız kişilerdir. İnsanın güvenebileceği birinin olması son derece güzel bir histir. Birbirlerini seven ve birbirlerine saygı gösteren komşular iyi anlaşmak için en başta gelen davranışları yerine getirmiş olurlar.

Giderek büyüyen şehirlerle birlikte yaşama alanları kalabalıklaşmış, apartmanlar büyümüştür. İnsanlar koşuşturmacaları içinde komşularını tanıyamaz olmuş, çevresinde oturanlardan bihaber yaşamaya başlamıştır. Bu da komşuluk ilişkilerinin zayıflamasına neden olmuştur.

Büyük şehirlerden uzakta kırsal kesimlerde yaşayan insanlar tarla, bağ, bahçe komşuluklarının da devam etmesi ile komşuluk ilişkilerini korumaya, komşularına değer vermeye devam etmektedirler.

Komşuluk İlişkisi Hakkında Yorumlarınızı Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.