Kızılayın Tarihçesi Nedir

Kızılayın Tarihi Hakkında Bilgi Kısaca

Kızılayın Tarihçesi

Felakete uğrayanlara din, dil ve ırk ayrımı yapmadan yar­dım etme düşüncesi, ilk olarak 1861 yılında İsviçreli Jean Henry Dunant tarafından ortaya atıldı, isviçre hükümetinin daveti ve 12 ülkenin katılımı ile Cenevre’de uluslararası bir kongre toplandı, Kongreye katılan ülkeler “Savaş Yaralılarına Yardım Komitesi” adı ile bir dernek kurdular. Derneğin amacı, bütün dünyada savaşta veya barışta felakete uğrayan insanlara hiçbir ayrım yapmadan yardım etmekti. Kongreye katılan ülkeler, kısa bir süre sonra Kızıl­haç adı altında bir yardım örgütü kurdular.

kizilay

Osmanlı Devleti, bu kongreye temsilci göndermemişti. 1868 yı­lında Miralay Abdullah Bey ve arkadaşları, “Yaralı Askerlere Yardım Cemiyeti”ni kurdular. Bir süre sonra bu cemiyetin adı Hilal-i Ahmer olarak değiştirildi. Hilal-i Ahmer, Kızılay anlamına gelmektedir.

Hilal-i Ahmer Cemiyetinin adı, 28 Nisan 1935 tarihinde Atatürk tarafından “Kızılay” olarak değiştirildi, Kızılayın amblemi beyaz zemin üzerinde uçları sola doğru açık, kırmızı renkli aydır.

Kızılayın onursal başkanı, cumhurbaşkanıdır. Genel merkezi Ankara’dadır, Türkiye Kızılay Derneği, günümüzde 650 şubesi, 19 dispanseri, 19 kan merkezi, 11 kan istasyonu ve 30’un üzerindeki aşevi ile yurdun dört bir yanında görev yapmaktadır. Türkiye Kı­zılay Derneği, hem yurdumuzda hem de Orta Doğu’da en bü­yük yardım kurumudur. Kurum Bakanlar Kurulu tarafından onay­lanan ana tüzüklere göre yönetilmektedir.

Her yıl 29 Ekimden 4 Kasıma kadar Kızılay Haftası’nı kutlarız. Kızılay Haftası’nda, okullarda Kızılayın çalışmalarını tanıtan etkin­likler yapılır. Şiirler, yazılar okunur. Konuşmalar yapılır. Resimler, afişler asılır. Kızılay pulları satılarak Kızılaya gelir sağlanır.

Kızılayın Tarihçesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

11 yorum

  1. teşekkür ederim, tam da beklediğim gibi, kızılay tarihçesi kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

  2. ben çok beğendim çok kısa ve güzelmiş bu siteyi beğendim bundan sonra daha çok güzel şeyler ve güzel haberlerin resimlerini tarihçelerini görmek istediğimi bilmenizi isterim

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.