Kıyamet Nasıl Kopacak

Kıyamet Nedir, Kıyamet Nasıl Kopacak Ne Zaman Kopacak

Kıyamet (Arapçada kıyam “ölümden sonra dirilip ayağa kalkma”), İslamda, Allah’tan başka her şeyin yok olup (imha) ardından yeniden dirildiği (ihya) ahiret yaşamının başlangıcı demektir. İslamın altı iman koşulundan biri olan ahiret inancının ayrılmaz parça­sıdır. Kuran’da kıyamet günü (yevmül kıyame) için es-saat, el-vakıa (kesin olay), et-tammeti’l-kübra (büyük felaket), el-hakka (gerçek olan), el-gaşiye (şiddetiyle halkı ansızın kuşatan) ve el-karia (çarpacak bela) gibi başka adlar da kullanılır.

Kıyametin imha aşamasında İsrafil’in sura ilk üfleyişiyle (nefha-i ula) evrenin düzeni bozula­rak altüst olacak, şimdiki yapısı ve bütün canlılar yok olacaktır. İhya aşamasında sura ikinci kez üflenecek (nefha-i saniye), ölen­ler yeniden dirilerek ayağa kalkacak ve mahşere yönelecektir. Dünyadaki yaşamı­nın sona ermesi bakımından insanın ölümü de bazen kıyamet sözcüğüyle adlandırılır. Ama bunu kıyametin ilk anlamı olan büyük kıyametten (kıyamet-i kübra) ayırt etmek için küçük kıyamet (kıyamet-i sugra) terimi kullanılır.

Kıyamet Nasıl Kopacak ( Kıyamet Alametleri )

Kuran’daki betimlemelere göre kıyamet gününde büyük sarsıntılar olacak, anneler kucaklarındaki çocuklarını unutacak, hami­le kadınlar bebeklerini düşürecek, insanlar dehşetten sarhoş gibi olacaktır (Hac 1-2). Gök erimiş maden gibi, dağlar atılmış yün gibi olacak, kimse dostunu arayıp sorama­yacaktır (Mearic 8-10). Gök yarılacak, yıldızlar dağılıp dökülecek, denizler fışkıra­cak, kabirler altüst edilecektir (İnfitar 1-4). Gözler dehşetten kamaşacak, Ay tutulacak, Güneş ve Ay kararacaktır (Kıyamet 7-9). Bir hadise göre kıyamet yalnızca kötü insanlar ve kâfirler üzerine kopacak, mü­minler bu dehşeti yaşamayacaktır; kıyamet kopmadan önce müminlerin ruhları alına­rak onların ahirete göçmesi sağlanacaktır.

Kuran’da, kıyametin ne zaman kopacağını yalnızca Allah’ın bildiği vurgulanır. Ne Hz. Muhammed’in, ne ona vahiy getiren Cebrail’in, ne de sura üfleyecek olan İsra­fil’in kıyamet günüyle ilgili bilgisi vardır. Bununla birlikte İslam bilginleri hadisler­den yola çıkarak bazı belirtilerden (kıyamet alametleri, eşrat-ı saat) söz etmişlerdir. Bunlar büyük ve küçük belirtiler olmak üzere iki grupta toplanır. Kıyametin küçük belirtileri şunlardır: Hz. Muhammed’le bir­likte peygamberliğin sona ermesi, bilginin yok olup bilgisizliğin çoğalması, açıkça içki içilmesi ve zina edilmesi, kadın sayısının erkeklerden çok olması, yüksek yapıların yapılması, ehliyetsiz insanların söz sahibi olması, öldürme olaylarının artması, aynı ülküyü paylaşan iki Müslüman ordunun birbiriyle savaşması, peygamberlik iddia eden Deccal’ın ortaya çıkması, insanların olağanüstü zenginleşmesi ve zekât verilecek yoksulun kalmaması.

Bir hadise göre kıyametin on büyük belir­tisi vardır ve bunlar görülmedikçe dünyanın sonu gelmeyecektir. Bu on belirti duman (ya da ateş), Deccal, Dabbetü’l-Arz adı verilen hayvanın ortaya çıkması. Güneş’in batıdan doğması, Yecüc ve Mecüc, Hz. İsa’nın ikinci kez yeryüzüne inişi, doğuda, batıda ve Arap Yarımadasında yer çöküntü­leri ve Yemen’de ortaya çıkacak büyük ateştir. Bütün yeryüzünü kaplayacak olan duman müminleri nezleye tutulmuş gibi, kâfirleri ise sarhoş gibi yapacaktır. Deccal, Allah olduğunu öne sürecek, keramet ben­zeri olağanüstü olaylar gerçekleştirecek ve sonunda Hz. İsa tarafından öldürülecektir. Dabbetü’l-Arz, bir tür canlı olarak ortaya çıkacak ve insanlann mümin ya da kâfir olduklarım söyleyecektir. Güneş batıdan doğunca bütün insanlar Allah’a iman ede­cek, ama bu imanları kendilerine bir yarar sağlamayacaktır. Yecüc ve Mecüc yeryüzü­ne dağılarak bozgunculuk edecek iki kabile­dir. Hz. İsa yeryüzüne inerek insanlar arasında adaletle hükmedecek, İslam yasa­larını yürürlüğe koyacak ve Deccal’ı öldüre­cektir. Yemen’de ortaya çıkacak ateş, bü­tün İnsanları önüne katarak mahşere doğru sürecektir.

Genel yok oluştan sonra Allah’ın buyru­ğuyla sura ikinci kez üflenecek ve bütün insanlar dirilerek mahşerde toplanacaktır. Böylece ahiret yaşamı başlayacak, insanla­rın dünyadaki yaşama sınavı değerlendirile­cektir. Kıyamet nasıl ve zaman kopacak konusunda bilgiler verdik.

39 Yorum Yapılmış “Kıyamet Nasıl Kopacak

 1. Kıyamet gününden bahsediyorsunuz ALLAH’ın ismini tanrı olarak yapıyorsunuz!
  Kıyamet kopmuş zaten!

 2. Hadi size bir soru:İmanın ilk şartı nedir.Bu sorunun cevabını bilen ve yaşayan cennete girer.Bilmeyen ve yaşamayan şimdiden haline ağlamaya başlasın

 3. arkadaşlar kısacası biz müslümanlar kıyamet gününü görmiyecez ama müslüman olmayanlar görecek müslümanlar kıyamet vakti direk ölecek . BİZ MÜSLÜMANLAR ÇOK ŞANSLIYIZ gerisi bizi ilgilendirmez gerisi onlara kalmış baktığınız için teşekkür ederim

 4. kaybi allah bilir peygamberler bile bu konuda bilgi sahibi degiller sanki her seyiniz dort dortlukte simdide yorum yapiyorsunuz ONCE 32 FARZI YERINE GETIR SONRA IYICE EKSIKSIZ UYGULA GUNAHLARDAN KACIN ALLAHA DUA EDIN HER CANLIYA MERHAMETLE YAKLASIN CANA KIYMAYIN OKSUZE YETIME MERHAMETLI OLUN KADINLARA MERHAMETLI OLUN ZULUM YAPMAYIN ZEKAT VERIN SIZE KIYAMETTEN KOPMASINDAN BIR ZARAR GELMEZ VESSELAM

 5. biliyormusunuz 3. dünya savşı çıkacak türkler galip gelecek dünya üçe ayrılacak biri kaçanlar biri yerinde kalnlar biride kazananlar kazananlarda türkler olacak yerinde duranlar müslüman olacak kaçanlar olmayacak kazananlar yani (türkler) dünyaya hükmedecek (farklı kaynaktan gördüm abi hocalarımda dedi ) ::

 6. Kıyamet şöyle kopacak: Dünyaya alev tipları yağscak.Ve dünyayı saracak.Yollar kırılacak, ikiye ayrılacak. Korkmayın! gelecek devam… Kötüler Cehennem’e İyiler ise Cennete gidecek.

 7. Hersey Allah in takdiridir tek hukum sahibidir
  Mutlak hakim dir . Sadece namaz kilin zaten
  Kalpdeki kotulugu namaZ siler dogru olursunuz
  Kiyamet degil asil mewzu ölüme haZirlanmak lazim
  Yarinin weya bir saniyenin bile garantisi yok
  Allah a we onun hem kulu hemde elcisi olan
  Peygamber efendimİZE İTAAT EDİN..

 8. şuan ingilizce dersindeyiz ve bunu okuduk yazanın ellerine sağlık imanımız güçlendi tüm sınıf el ele tutuşup ışıkları yakıp söndürerek ayetel kürsi okumaya başladık (şaka ama cidden dersteyiz ve çok beğendik herkes okumalı Rabbimize ibadet etmeliyiz)

 9. bilgi güzel ama eğer kişide iman varsa kıyametle ilgili bir sorunu yoktur ama yoksa ne ala orasını allah bilir

  1. Cuma günü olacağı doğru ama yaşlıya dönüşecekmiş lafı yanlış batıl inanç,kişi korkuyorsa tek sebeb vardır oda iman eksikliği.Allah inancı ve güvenci olan kimse Allahtan başka hiçbirşeyden korkmaz.

  2. Cuma günü kopacağı doğruda yaşlıya dönüşecekmiş lafı yanlış batıl inanç.Allah inancı olan kimse Allahtan başka hiçkimseden korkmaz.

  1. kıyametten korkmaya gerek yok tabi iyi amel sahibiyseniz,çünkü kıyamet kötüler üzerine kopacak.Ogün iyiler yukarı çekilecek kötülerse yeryüzünde kalacak.

    1. Kitabını (kuranı)okursan sende bildiğin konuları cak lı cekli olarak anlatırsın sanki başka izah tarzı mı var ki bildiğin bir meseleyi nasıl anlatacaksın )))))))

  2. Korkuyorum diyorsun kalkip allaha ibadet ediyormusunuz allah ivin ne yaliyoruz ki biz aslinda biz bu dunyaya allaha ibadet etmek icin yaratilmisiz biz ne yapiyoruz dunya malina tapiyoruz

 10. :)))))))))))))))))))))))))))))))) bunu yazan keşke biraz kısa yazsaydı bunun yüzünden hepsini yazdım :((((((((((((((((:)))))))))))))

 11. cok uzun performans odevi için hepsini yazdım ama güzel olmuş bunu yazanın ellerinden öperimmmmm

  1. Kiyametten korkman iyidir . Bu allah’ in varligina ve kiyamet gunune olan inancini gosterir . Ateist bi insan kiyametten korkmam ben der . Cunku ona inanmaz . Allah mahser günunde bizleri , son nefesini kelime-i tevhid ile cene kapamis kullarindan eylesin .

Bir Cevap Yazın

Top