Kişisel Gelişim Üzerinde Okumak mı Yoksa Gezmek mi Daha Etkilidir Münazara

Aşağıda kişisel gelişim üzerinde okumak mı yoksa gezmek mi daha etkilidir münazara kısaca olarak ele alacağız.

*Kişisel gelişimde okumak daha etkilidir. Çünkü insan okudukça neyi bilmediğini öğrenir. Bilmediğini bilen insan da ahlaki değerlerin kazanımı söz konusu olmaktadır. erdem, okumakla elde edilir. Okumak bilgiye ulaşmanın en güvenilir yoludur. Okumak insanı özgürleştirir.

*Kişisel gelişimde gezmek daha etkilidir. İnsanın özgürce gezebilmesi, bir yerden bir yere kendi başına gidebilmesi, keşfetmesi, görmesi ve yaşaması, hava değişikliğini hissetmesi özgüven açısından kişisel gelişim merhalelerinden birini oluşturmaktadır. Bu da gezmenin kişisel gelişimdeki etkisini gösterir.

*Kişisel gelişimde okumak etkilidir. İnsanlar birçok sebeple gezme fırsatı bulamayabilirler. Ama her şeyi okuma fırsatı bulabilirler. Kitaplar bütün dünyayı insanın ayaklarının altına sermektedir. Bu bakımdan okumakla da yollar aşılmaktadır. Okumak insanın kendisini bulmasıdır. Okumak sayesinde insan ne olduğunu bilir, ne olacağına karar verir. Hayata bakışı değişir. Ufku derinleşir.

*Kişisel gelişimde gezmek etkilidir. İnsanlar birçok sebeple gezme değil okuma ya da kitap alma fırsatı da bulabilirler. Yürümek bile keşfetmek için yeterli olabilir. Gezmek dünyayı dize getirmektir. Dünyanın insanın emrinde olduğu hissi ancak gezilerek anlaşılır. Bu bakımdan insanlar gezdikçe öğrenir. yaşayarak tecrübe kazanırlar. Gidip gördükleri yerleri kendilerine yakınlaştırırlar. Bu nedenle gezmek kişisel gelişimi daha çok etkilemektedir.

Kişisel Gelişim Üzerinde Okumak mı Yoksa Gezmek mi Daha Etkilidir Münazara Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

14 yorum

  1. Arkadaşlar 2 gün sonra bu konuda münazara yapacağız . Savunmam gereken taraf ise kişisel gelişimde okumak önemlidir . Burada yazılanlarda güzel ama eksiklikler var mesela bir tarafın başkasını çürütmesi için örnekler vesaire yok . Ancak ben şöyle bir örnek vereceğim . Okumak insana okuduğunu anlama ; söylenilenleri daha iyi anlamak ve kavramamıza yardımcı olur ; eğer okumaya yeterince değer göstermez isek gezdiğimiz , gördüğümüz yerlerde aktif olamayız . İnsanlarla iyi iletişim kuramaz . konuşulanları iyi anlayamaz . O yüzden okumak daha önemlidir bence teşekkürler kolay gelsin :)

      • senin o yerlere gidebilmen için öncelikle gezeceğin yerlerin kültürünü bilmelisin dilini bilmelisin gidip orda yaşayarak öğrenemeyeceğine göre tabiki okuyarak öğrenirsin.Okumak insanın kelime haznesini geliştirir diksiyonunu güzelleştirir.Nereye gidersen git hep saygı görülen biri olursun.Ama gezerek bi yere varamassın öğreneceğin tecrübeler bile sadece 1 günlüktür.

        • Ama farkındaysan özellikle antik yerlede ki yapıtların v.b şeylerin önünde onu anlatan yazılar vardır.Okumak neden önemlidir çünki bize genel kültür verir ama gezmek bize dha fazla genel kültür verir anlattığım gibi antik yapılar görürsün yeni kişiler görürsün ve tanışırsın.Yeni yerler keşfedersin Gezmek daha etkilidir!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.