Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Nisan 2018

Kayaç Döngüsü Nasıl Oluşur

Yeryüzünde ve yer altında minerallerin birleşmesiyle ve çeşitli etkilerle bir çok yapı meydana gelir. Bu yazımızda sizlere kayaç döngüsü nedir konusunda bilgi vereceğiz.

_kayac_donusumu-20130316-183147Minerallerin birleşmesiyle oluşan taşlar belirli alanlarda birikir ve bütünleşir. Yer kabuğu için kayaçlar büyük öenm taşıyan yapılardır. Kayaçlar sayesinde yer kabuğu meydana gelmektedir.

Kayaçlar; tortul, başkalaşım ve magmatik olarak üç grupta meydana gelmektedir. Kayaç döngüsünün meydana gelmesi için bir çok şartın ve uygun ortamın meydana gelmesi gerekmektedir.

Yer altındaki taşlar birleşerek tortul kayaçları meydana getirir, tortul kayaçlar; aşınma, taşınma ve birikme gibi olaylar sonucunda yer değiştirebilir, ayrıca sıcaklık ve basınç gibi nedenlerle tortul kayaçların yapısında kimyasal değişmeler görülür ve böylece farklı özelliklere sahip olan başkalaşım kayaçları oluşur. Yer altında kalan bir kısım kayaç ise magmaya ulaşır ve böylece de magmatik kayaçlar olarak adlandırılır. Bu döngü tamamlandığında ise aynı şekilde kayaç döngüsü kendisini yeniler.

Kayaç Döngüsü Nasıl Oluşur Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

e okul