Kas Nedir Çeşitleri Nelerdir

İnsan vücudu bir çok bölümlerden meydana gelmektedir. Bu yazımızda sizlere kas nedir çeşitleri konusunda bilgi vereceğiz.

Vücudumuzda kemiklere kuvvet uygulayan ve vücudumuzun hareket etmesini sağlayan yapılara kas adı verilmektedir. Vücudumuza destek veren kemiklerimiz ise kas ve eklemlerin yardımları ile bir arada çalışır.

ÇEŞİTLERİ:

kas-cesitleriÇizgili Kaslar: İskelet kasları olarak bilinirler. Çizgili kasların hücreleri uzun ve silindir şeklindeki hücre zarının alt bölümünde bulunur ve iskelete bağlı olarak çalışır, iskelet ile vücudun hareketini sağlar. Beynin kontrolü ve isteği doğrultusunda çalışan çizgili kaslar, düz kaslara göre daha hızlı kasılır bu nedenle de daha çabuk yorulur.

Düz Kaslar: Mekik şeklinde olan düz kas hücreleri tek çekirdekten meydana gelir. Oval şekline benzeyen çekirdekler hücrelerin ortasında bulunur. Çizgili kaslara göre daha yavaş çalışan düz kaslar, daha düzenli ve uzun süreli yapılara sahiptirler. Düz kaslar; solunum, sindirim, boşaltım ve üreme gibi istemsiz çalışan organların yapısında bulunur. Mikroskop yardımıyla incelenen düz kaslar, sarkoplazmalarında bantlaşma ve karşılaşılmaz ve bu nedenle de düz kas olarak isimlendirilir.

Kalp Kası: Yapı olarak çizgili kası anımsatır. Fakat çizgili kaslar gibi istemli değil istem dışı çalışır. Sinir sistemine bağlı olarak kontrol edilen kalp kasında bir hasar meydana geldiğinde bu durum kalp kaslarında felç oluşumuna kadar ilerleyebilir.

Kas Nedir Çeşitleri ve Görevleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.