Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Nisan 2018

Karadeniz İklimi Yetişen Tarım Ürünleri

Karadeniz iklimi ve bu iklime bağlı yetişen tarım ürünleri hakkında bilgi kısaca özet, Karadeniz iklimi yetişen tarım ürünleri

Karadeniz iklimi ve bu iklimde yetişen bitkilerle ilgili bilgileri bir yazıda topladık. Kuzey Anadolu Dağları’nın kuzey tarafında kalan Karadeniz’in kıyı kesiminde Karadeniz İklimi görülmektedir. Dağlar denize paralel konumlandığı için kıyıdaki iklim iç kesimlere ulaşamamaktadır. Karadeniz İklimi’nde kışlar ılık geçer, yazlar da çok sıcak olmaz. Yani genellikle ılık bir hava hakimdir ve yıllık ortalama 14 derece sıcaklık görülür. Ayrıca yaz kış yağış görülür ve nem çok fazladır. Denizden dolayı kıyılarda görülen ılık ve nemli hava yüksek dağlar boyunca ilerler, yükseldikçe daha da soğur ve yağmura dönüşür.

Yüksek dağların yamaçları boyunca yükselen havanın bıraktığı yağışlar olduğu için genellikle yamaç yağışı denilen tür görülür. En çok sonbaharda en az da ilkbaharda olmak üzere düzenli bir yağış rejimi vardır. Yağmur genellikle her mevsim yağdığı için kurak bir dönem geçirmez.

Karadeniz’in iç kesimleri denize paralel dağların etkisiyle Karadeniz İklimi’nin neminden etkilenmediği için karasal iklim görülür. Daha az yağışlı bir iklim tipi olan karasal iklimde yazlar sıcak ve kurak, kışlar da soğuktur zaman zaman kar yağışı görülür.

Karadeniz kıyılarında görülen Karadeniz İklimi yağışın bol olduğu bir iklim türü olduğu için geniş yapraklı ağaçların oluşturduğu ormanlarla kaplıdır. Totalde Türkiye’nin ormanlık alanının yüzde 27’si Karadeniz’dedir. Daha kıyı kesimde ladin, kayın, gürgen, kızılağaç, fındık gibi ağaçlar hakimdir. Ancak yükseklik arttıkça ve kıyıdan uzaklaşıldıkça geniş, karışık ve iğne yapraklı ağaçların oluşturduğu kuşaklar görülür.

Tarım ürünleri de iklim özelliklerinden etkilendiği için bol yağış isteyen çay, fındık, tütün, mısır, elma, turunçgil, muz, kivi, zeytin, soya fasulyesi, keten, kenevir, şeker pancarı gibi iklime uygun bitkiler yetiştirilir.

Karadeniz İklimi Yetişen Tarım Ürünleri Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. esra dedi ki:

    karadenizde ne yetişiyor ne yok ki bu güzel bölgede

Yorum Yaz

e okul