Kapıkulu Askerlerinin Özellikleri ve Görevleri

Osmanlı Devleti ordusunun temelini meydana getiren ve öncelikle padişaha bağlı olan yaya, atlı ve teknik sınıfı askerlerden meydana gelen askeri topluluğa Kapıkulu ocakları adı verilmektedir.

Öncelikle şehirlerin ve sınırların güvenliğinden sorumlu olan kapıkulu askerleri, genel olarak tüfek, kılıç, ok, yay, mızrak, kalkan gibi silahlar kullanıyordu. Kapıkulu askerleri “Kavanin-i Yeniçeriyan” adı verilen katı kurallar çerçevesinde eğitiliyordu.

  • Kapıkulu askerleri kesinlikle bir aile kuramazlar ve hiç dine bağlı olamazlar.
  • Padişah dışında hiç kimseye maddi, manevi ya da duygusal olarak bağlanmaları yasaktır.
  • Kapıkulu askerleri kesin kurallar etrafında padişaha ve devlete hizmet eden askerlerdir ve muhatap oldukları tek kişi padişahtır.

Kısacası; Kapıkulu askerleri tamamen gerek hayat tarzları olsun gerekse meslek hayatlarında olsun devlete ait olan askerlerdir. Bu nedenle de kapıkulu askerlerinin evlenip bir yuva kurmak ya da herhangi bir dine bağlanıp o din çevresinde yaşamak gibi hakları yoktur arasında maddi ve manevi bağ kurabileceği tek unsur padişahtır.

Osmanlıda Kapıkulu Askerlerinin Görevleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.