Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Bölümü Tanıtımı:

Kümes hayvanlarının üretilmesi ile, son yıllarda soyu tükenmeye başlayan kuş türlerinin yetiştirilmesi, korunması ve ıslahını sağlayan alanlarda çalışacak ara elemanların yetiştiği bölümdür. Mezunlar hayvanat bahçeleri ile resmi-özel kuruluşlara ait işletmelerde iş bulabilirler.

Programın Amacı: Kanatlı hayvan yetiştiriciliği programının amacı tavuk, kaz, ördek, hindi gibi hayvanların üretiminde çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Kanatlı hayvan yetiştiriciliği programında kanatlı anatomisi, fizyolojisi, biyokimya, genetik biyo istatistik gibi temel biyoloji derslerinden başka bıldırcın, keklik, süs ve zevk kuşları kanatlı besleme yemleri bilgisi, hindi, kaz, ördek, yetiştiriciliği, kanatlı barınakları, kanatlı ürünlerinin işleme, muhafaza ve pazarlama yöntemleri gibi dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Kanatlı hayvan yetiştiriciliği programında okumak isteyenlerin biyolojiyi seven ve bu alanda başarılı hayvan yetiştirmekten hoşlanan dikkatli, sorumlu girişimci bir kimse olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Kanatlı hayvan yetiştiriciliği programını bitirenler “Kanatlı Hayvan Yetiştirme Teknikeri” ünvanını alır. Kanatlı hayvan yetiştirme teknikeri ziraat mühendisine yardımcı eleman olarak kanatlı üretim çiftliklerinde hayvanların üretilmesi, bakım ve pazarlanması ile ilgili çalışmaları yürütür.

Çalışma Alanları: Kanatlı hayvan yetiştirme teknikeri resmi ve özel sektör ile çiftliklerde çalışır. Ayrıca kanatlı hayvan yetiştirmede kullanılan alet ve ekipmanların üretim ve pazarlama birimlerinde de iş bulma olanakları vardır. Kanatlı sektörü gelişen bir çalışma alanıdır ve bu alanda yetişmiş insangücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alanda yetişenler kendi çiftliklerini kurarak üretim yapabilirler.

Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Nedir, Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ne İş Yapar, Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Maaşları, Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği İş İmkanları, Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği İş Çalışma Alanları, Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Bölümünün Geleceği, Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Bölümü Tercih Edilir mi, Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Tanıtımı, Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği İş Bulma Durumu

> Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

16 yorum

 1. arkadaşlar ben geçen yıl da yorum yazmıştım
  bu yıl da aynı görüşteyim
  açıkçası daha okulum bitmeden işimi hazırladım diyelebilirim
  puanları düşük olduğu için tereddüt etmeyin sonuçta ikinci yılı olan bölüm
  sağdan soldan duyduklarınıza da inanmamanızı rica eder okulun sayfasından doğru bilgilere ulaşabileceğinizi hatırlatır teşekkür ederim:)

 2. Bu dalin is alani cok acik diye duydum. Yazmak istiyorum ama merak ettigim birkac konu var, ilki yürüyen kuzgun yapabiliyo muyuz benim ilk hayalimde yürüyen uçaktı mesela. Bir de şahsi dinozoruma portatif kanat yapabilir miyim yanıtlarsanız sevinirisndkddjdjdj

 3. Bu dalın iş alanı çok açık diyorlar, ben de uzun zamandır araştırıyorum köyde kuş falan eğittim ama merak ettiğim bir şey var; yürüyen kuzgun yapabilir miyiz benim hayalim yürüyen uçaktı eskiden. Ya da şahsi dinozoruma portatif kanat yapılıyor mu yanıtlar mısınız

 4. Bu bölümde okuyan abilerime ablalarıma bir sorum olacaktı ygs ye az kaldı ve ben bu bölümğ çok istiyorum ejderha yetiştirebiliyomuyuz merak ettim cevaplarsanız sevinirim…

 5. Bu bölümde okuyan abilerime ablalarıma bir sorum olacaktı ygs ye az kaldı ve ben bu bölüm çok istiyorum ejderha yetiştirebiliyomuyuz merak ettim cevaplarsanız sevinirim…

 6. bende bu bölümün öğrencisiyim bölümümüzden çok memnunuz bence olumsuz yorumları hiç dikkate almayın tereddütsüz tercihlerinizin en başına yazın özelliklede iş imkanı konusunda hiç bir sıkıntı olmayacağını düşünüyorum

 7. Verdiğiniz bilgilerin çoğu yanlıştır.
  Bölümün öğretim üyesiyim.
  Lütfen, irtibata geçerek doğru bilgileri alınız veya abant izzet Baysal Üniversitesi Ziraat ve doğa bilimleri Fakültesi sitesindeki bilgileri sitenize ekleyiniz.
  teşekkür ederim.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.