Kalker Nedir Kısaca

İnsanların, hayvanların ve bitkilerin yani kısacası tüm canlıların yaşadığı dünya adlı gezegende bir çok olay meydana gelir ve bu olaylar sonucunda ortaya bir çok madde ve kalıntılar ortaya çıkar. Ortaya çıkan bu sonuçlar ise canlılar için bir çok etkiye sahip olur. Bu yazımızda sizlere kalker ne demek konusunda bilgi vereceğiz.

1250197826Kalker; deniz ya da okyanus havzalarında erimiş olan kirecin dibe çökerek taş heline gelmesiyle oluşan bir taş çeşididir. Diğer adı de kireçtir. 

Kalker taşının meydana gelebilmesi için kalsiyum karbonat tuzundan oluşan tortul kayaçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kalker taşının yapısında %90 kalsiyum karbonat yer almaktadır. Bu oran artar ancak daha da aşağı düşmemektir.

 

Kireç taşı geçmişten günümüze kadar bir çok alanda kullanılmıştır ve kullanılmaya devam etmektedir. Örneğin; evlerin, yolların ya da köprülerin temeli atılırken fazlasıyla ihtiyaç duyulan bir malzemedir. Bununla birlikte inşaatlarda kullanılan çimento gibi malzemelerin yapımında da kullanılan kalker aynı zamanda da beton dökme işleminde, asfaltlı yol yapımında mıcır olarak çokça kullanılmaktadır.

Kalker Nedir Nerelerde Kullanılır Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.