Kalbin Çalışması Kısaca

insandakalbinyapisivecalismasi-fr6qn2ndKalp, vücudun en önemli organlarından birisidir. Kalbimiz çalışmadığı an hayatımızda sona erer çünkü vücudumuzda bulunan tüm organlara kan pompalayan ve organlarımızın işlevlerini yerine getirmesini sağlayan organımız kalptir bu nedenle de kalbin çalışma sistemi de önem taşımaktadır.

Kalbimiz temel olarak kasılıp gevşeyerek çalışmaktadır. Kalbin kasılma esnasında öncelikle kulakçıklar kalır ve kalp kanı karıncıklara pompalar bu işlemden sonra ise karıncıklar da kasılarak kanı kalpten alarak vücuda dağıtır diğer bir deyişle vücuda kan pompalar.

Kulakçıklar kasılırken sağ tarafta bulunan kulakçık vücut toplardamarında bulunan kirli kanı toplayarak emer. Sol tarafta bulunan kulakçık ise akciğer toplardamarından temiz kanı emmektedir.

 

Karıncıklar kasılırken ise sağ karıncık akciğer atardamarına kirli kanı yollar yani pompalar. Sol karıncık ise aort atardamarına temiz kanı pompalar.

ÖNEMLİ: Kulakçıklar kasılırken karıncıklar gevşemektedir. Karıncıklar kasılırken ise kulakçıklar gevşemektedir. Odacıklar kasılırken de kan pompalanır odacıklar gevşediğinde kan dolmuş olur.

Ayrıca kalbin atışı sırasında bir çok olay da meydana gelir. Mesela; kalbin çalışması sırasında damarlarda bir sarsıntı meydana gelir bu sarsıntıya “Nabız” adı verilir. Aynı zamanda kalbin çalıştığı sırada atardamarla akan kanın hızının meydana getirdiği basınca ise “Tansiyon” adı verilmektedir.

Kalbin Çalışması Nasıldır Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.