İyi Bir Tarihçide Bulunması Gereken Özellikler Maddeler Halinde

İyi Bir Tarihçide Bulunması Gereken Özellikler Maddeler Halinde hakkında bilgi kısaca.

Tarihçi olmak kolay değildir. Bunun için bir insanda kendiliğinden bulunması gereken özellikler aranır. Tarihçiler sayesinde milletler ülkelerinin geçmişten bugüne kadar yaşadıkları ile aralarında bağ kurabilirler. Tarihçilerin ışığında öğrenmek isteyenler yüzyıllar öncesine yolculuk eden bir zaman makinesi içine girer denebilir.

Tarihçiler bir olayı anlatırken yer ve zamanı kesinlikle belirtmelidir. Anlattıkları şeyin kaynağı da mutlaka bilgiler arasında yer almalıdır.

Tarihçi asla yanlı olmamalıdır ve bir tarafı tutmamalıdır. Tarihi objektif bir şekilde yorumlamadan anlatmalıdır. Bakış açısı yalın olmalı, olayları olduğu gibi anlatmalıdır. Anlattığı şeylere kendi düşüncesini eklemelidir.

Tarihçiler asla geçmiş ile günümüzü kıyaslamaz. Bir olayı değerlendirirken o dönemin şartlarını düşünürler.

Türkiye’de Halil İnancık, Kadir Mısıroğlu, İlber Ortaylı, Ali Çimen, Murat Bardakçı, Erhan Afyoncu, Mustafa Armağan, Namık Kemal Zeybek, Yusuf Halaçoğlu gibi insanlar tarih bilimine ışık tutmuş ve kendilerini geliştirerek iyi birer tarihçi olmuş insanlardır.

dunya_tarihi

İyi Bir Tarihçi Nasıl Olunur Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

5 Yorum Yapılmış “İyi Bir Tarihçide Bulunması Gereken Özellikler Maddeler Halinde

  1. Kadir Mısıroğlu gibi bir şarlatanı, Halil İnalcık gibi bir baba tarihçinin yanında yazmanız bile yanlış arkadaş. Gerçek anlamda tarih bilimi ile uğraşan insanlar, kadir mısıroğlu gibi şizofren yalancıları tarihçi diye gördüğünde, sinirlerine hakim olamıyor. Oral Sander, ilber ortaylı , kafesoğlu, köprülü, inalcık… bunlar harbi hocalardır.

  2. Mustafa Armağaan nedir allah sizi kahretmesin ilahiyat mezunlarını ben tarihçiyim diyen adamlarıda mı örnek vermişsin ya murat bardakçı bile programında diğer tarihçilerle adamla dalga geçi mustafa armağan yazmışsınız kafalar pırıl pırıl mustafa armağan tarihçiymiş eline kalem alıp kitap yazanı tarihçi sanmanız😂😂😂 adam doçent mi profosör mü kaç makalesi var kaçı onaylı kanıtlı araştırması var????

  3. Kadir mısıroğlu mu kaç tarihçi adama neler dedi çoğu kaile bile almıyor adamı sen tarihçi demişsin halil inalcıktan sonraa o kadar baba tarihçiler var yazdığınız adamlara bak bu konuda bilginiz yok belli bari sayfa açmayın ya

Bir Cevap Yazın

Top