İstiklal Marşının Kabulü Kısaca

İstiklal Marşının Kabulü hakkında Bilgi, İstiklal Marşının Kabulü Kısaca bilgi vereceğiz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını sembolize eden ve milli marş olarak kabul edilen İstiklal Marşı Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış, Zeki Üngör tarafından bestelenmiştir.

Kurtuluş Savaşı esnasında Türk milleti zorlu bir mücadeleye girişmişken Milli Eğitim Bakanlığı milli bir marş ihtiyacı duymuş ve bunun için 1921 yılında bir şiir yarışması düzenlemiştir. Bu yarışmaya 724 şair eser göndermiş ve eserlerinin milli marş olarak kabul edilmesini istemişlerdir. Mehmet Akif Ersoy bu yarışmayı kazanan kişiye para ödülü verileceğinden başlangıçta yarışmaya katılmak istememiştir. Fakat o dönemde Milli Eğitim Bakanı olan Hamdullah Suphi Tanrıöver’in ısrarı üzerine ödülü almamak şartıyla şiirini yarışmaya göndermiştir.

Mehmet Akif’in Kahraman Ordumuza başlıklı şiiri yapılan bu yarışmada birincilik kazanır. O yıl düzenlenen beste yarışmasında da  Ali Rıfat Çağatay’ın bestesi kabul görmüş ve İstiklal Marşı 1924’ten 1930’a kadar bu beste ile söylenmiştir. 1930’dan sonra ise milli marşımız Zeki Üngör’ün bestesi ile çalınmaya başladı.

İstiklal Marşı yazarı Mehmet Akif Ersoy

İstiklal Marşının Kabulü Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

137 yorum

  1. Ödevimde çok yardımcı oldunuz teşekkürler???(Mehmet Akif Ersoy ve Zeki Üngör böyle güzel bir marşı bize kazandırdıkları için nur içinde yatsınlar)ödev bitti dert de bitti.

  2. Mehmet Akif ERSOY üstadımıza ALLAH (CC) rahmet eylesin,nur içinde yatsın,İSTİKLAL MARŞIMIZ’da dünya durdukça okunsun.Ayrıca bunu yapanlara’da çok teşekkürlerrr

  3. ciddenmi daha ksıası olmaz olursa yeterli bilgi içermez içerse bile baştan sağma oldugu çok bell, olur hertürlü eksi veya düşük not alırsın tmm ögretmenin artı verdigini düşünelim yinede sözlünden düşer

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.