İstiklal Marşının Kabulü Kısaca

İstiklal Marşının Kabulü hakkında Bilgi, İstiklal Marşının Kabulü Kısaca

Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını sembolize eden ve milli marş olarak kabul edilen İstiklal Marşı Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış, Zeki Üngör tarafından bestelenmiştir.

Kurtuluş Savaşı esnasında Türk milleti zorlu bir mücadeleye girişmişken Milli Eğitim Bakanlığı milli bir marş ihtiyacı duymuş ve bunun için 1921 yılında bir şiir yarışması düzenlemiştir. Bu yarışmaya 724 şair eser göndermiş ve eserlerinin milli marş olarak kabul edilmesini istemişlerdir. Mehmet Akif Ersoy bu yarışmayı kazanan kişiye para ödülü verileceğinden başlangıçta yarışmaya katılmak istememiştir. Fakat o dönemde Milli Eğitim Bakanı olan Hamdullah Suphi Tanrıöver’in ısrarı üzerine ödülü almamak şartıyla şiirini yarışmaya göndermiştir.

Mehmet Akif’in Kahraman Ordumuza başlıklı şiiri yapılan bu yarışmada birincilik kazanır. O yıl düzenlenen beste yarışmasında da  Ali Rıfat Çağatay’ın bestesi kabul görmüş ve İstiklal Marşı 1924’ten 1930’a kadar bu beste ile söylenmiştir. 1930’dan sonra ise milli marşımız Zeki Üngör’ün bestesi ile çalınmaya başladı.

İstiklal Marşı yazarı Mehmet Akif Ersoy

İstiklal Marşının Kabulü Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

124 Yorum Yapılmış “İstiklal Marşının Kabulü Kısaca

  1. Bunu yazdığım için çok mutluyum dün akşam buradan bakıp yazdım bugün öğretmen hem artı verdi hem de herkesin önünde aferim dedi. alkışlattı :)

  2. Kısa olması güzel öğretmen bunu beğenir hatta panoya bile asar bana göre. 😈😈😈😈😈😈😈😈👏👏👏👏

  3. Bunu yazdım öğretmen beğenecek kesin, bir de panoya asılacak. istiklal marşımızı çok seviyorum.

  4. Hem çok güzel, hem çok yararlı. Teşekkürler işime çok yaradı. Yazanın eline sağlık birkaç cümle ile özet geçmiş, ÇOK BEĞENDİM… ??????????????❤??

  5. türkçe hocasından eksi yemektn kurtuldum tşk sdfghj

  6. yutubede şarkım var dinleyin adı hatalar yaptım kötü biriyim bu arada güzel olmuş

  7. ben 5. sınıfa gidiyorum. müzik öğretmenim Yılmaz AK’a selamlar. 5o sınıfına da selamlar. off daha kısa bir şey yok muydu? ama yine de gzll :)

  8. eskıden 4 e sınıfını okutuodum sıfım dan 5 e ye gecince desti sınıf veda toreni yaptık

Bir Cevap Yazın

Top