İstanbul’un Son 5 Yıldaki Nüfus Artışının Sebepleri

İstanbul’un son 5 yıldaki nüfus artışının sebepleri nelerdir?

Türkiye’nin en kalabalık şehri İstanbul’dur. Dünyada ise 34. kalabalık şehir olarak belirlenmiştir. Nüfus bakımından ise Belediye kapsamında yer aldığında birinci sıradadır. Bu kapsamda Dünya’da birinci sırada Çin’in Shanghai şehri, 2. sırada ise İstanbul bulunmaktadır.

Bu yazımızda İstanbul şehrinin nüfus yoğunluğunu inceleyeceğiz. İstanbul 1945 senesinde bir milyon nüfusa sahipti. Bu rakam 1955’de bir buçuk milyona, 1990’da ise tam 7 milyona yükseldi. 2000’li yılların başında nüfus 10 milyon olmuş 2007 yılında 12 milyon ve 2013 yılı istatistiklerine göre ise 13.854.740 milyonluk bir rakama ulaşmıştır.

Sizce bu nüfus artışı neden kaynaklanmaktadır. İşte bu sorunun yanıtı; İstanbul’un nüfus yoğunluğunun birinci sebebi coğrafi konumunun elverişli olmasıdır. Çünkü Asya ile Avrupa’ya köprü niteliği oluşturan bir bölgede konumlanmış ve bu bölge tüm dünya için önem arz etmektedir. Ticari, ekonomik, sanayi, sosyal, kültürel, turizm açısından oldukça gelişmiştir. Barındırdığı limanlar sanayiye büyük katkılar sağladığı için insan nüfusunu çekmektedir.

istanbul kalabalık insanlar

İstanbul’daki Son 5 Yıldaki Nüfus Artışının Sebepleri Konusunda Kısaca Bilgi Verdik.

2 yorum

  1. Peki bu nufus artışı 1990 yılından sonra yani 22 yılda 7 milyonken buzamana iki katı 14 milyona ulaştıysa 20 yıl önceyi dusunursek ne olcak acaba belki 40 milyon bile olur bu hızla

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.