İstanbulun Fethi Haritası

İstanbulun Fethi Haritası Resim, İstanbulun Fethini Anlatan Haritalar

Avrupalıların deyimiyle Konstantinapolis’in düşüşü Fatih Sultan Mehmet komutasındaki Osmanlı ordusunun yaptığı kuşatmalar sonucunda elde edilmiştir. 5nisan 1453 tarihinde başlayan kuşatma 29 mayus 1453 tarihinde 11.Konstantin’in ordularının yenilmesiyle son bulmuştur ve 1000 yıllık Bizans İmp. tarihe karışmıştır.

Tahta geçtiği günden beri İstanbul’un fethi için sürekli mücadele eden Fatih Sultan Mehmet nihayet 5nisanda sayısı 80.000- 200.000 arasında değişiklik gösteren Osmanlı ordusunun komutanı olarak 7000 kişi ile savunulan Konstantinapolis’in surlarına dayanmıştır. Bizans’ın Haliçe gerdiği zincirle Osmanlı gemileri şehrin kuşatılmasına yeterli yardımı verememiş ve Avrupalıların Bizans’a karadan yardım etmesinin üzerine Fatih gemileri karadan yürütüp Hristiyanları denizde de mağlup etmiştir.

istanbulun fethi haritası

Bizans’a Venediklilerden beklenen yardım ulaşmamıştır, Osmanlı lağımcılarının kazdığı çukurlar Bizanslılarca farkedilip imha edilmiştir bundan ötürü bu plandan vazgeçilip top atışlarıyla surlar düşürülmeye başlanmıştır. 29 Mayıs gecesi Osmanlı askerleri düzensizce surlara ilk saldırıyı yapmıştır ve bu saldırı geri püskürtülmüştür ancak 2. saldırı başarıya ulaşmış ve Konstantinapol’de Osmanlı bayrağı dalgalanmaya başlamıştır.

istanbulun fethi haritası

7 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.