İstanbul Nüfusu

İstanbul TÜİK Son nüfusu sayımına göre toplam nüfusu ne kadar … 2017 2018 yılı İstanbul nüfusu açıklandı. Aşağıdan Toplam İstanbul nüfusu kaç ve İstanbul hakkında bilgilere göz atabilirsiniz.

İstanbul İli Hakkında Bilgi ve Şehrin Nüfusu

İstanbul Nüfusu : 13.854.740

istanbul

 Marmara Bölgesi’nde yer alan İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ili olma özelliğine sahiptir. İlin toprakları iki kıta üzerinde yer almaktadır. Şehrin iki yakası İstanbul Boğazı ile birbirinden ayrılmaktadır. İlin 39 ilçesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlıdır.

İlin toprakları tarih boyunca birçok devletin mücadelesine ve egemenliğine sahne olmuştur. İki kıtayı birbirinden ayıran İstanbul Boğazı sebebiyle ilin jeopolitik önemi oldukça fazladır. Şehrin en Batı ilçesi Büyükçekmece, en doğu ilçesi ise Tuzla’dır.

İstanbul Akdeniz ve Karadeniz iklimi arasında geçiş özelliği gösterdiğinden yağış ve sıcaklık ölçümlerinde il iç farklılıklara rastlanır. İldeki yükselti çok fazla değildir. Ormanlar il içinde önemli yer kaplasa da son yıllarda nüfusun artışı ile birlikte ormanlık alanlar tahrip edilmeye başlanmış; il adeta beton görünümüne bürünmüştür. Sanayi kuruluşlarının belli bir bölgede toplanmamış olması da çarpık kentleşmeye sebep olmaktadır.

İstanbul Toplam Nüfusu: 13.854.740

İstanbul Nüfusu 2017 2018 ve İstanbul Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.