İsraf Nedir İsrafı Önleme Yolları Nelerdir

Bu sayfamızda sizin için israf nedir, israfı önleme yolları nelerdir gibi soruların cevabını vermeye çalışacağız.

İsraf, bir kişinin ihtiyacı olduğundan fazlasını tüketmesi ve ihtiyacı olandan fazlasını alması anlamına gelmektedir. İsraf oldukça kötü bir alışkanlıktır ve israf etmek dinimiz tarafından da yasaklanmıştır. Peygamberimiz bir hadisinde: “Yiyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz.” Diyerek israfın ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatmaya çalışmıştır.

Peki, kötü bir özellik olan israfı önlemek için neler yapılmalıdır?

İsrafı önlemek için kişinin öncelikle ihtiyaçlarını belirlemesi ve sadece ihtiyacı olduğu kadarını alması gerekmektedir. İhtiyacı olandan fazlasını almak ve tüketmek israfa girdiğinden alışverişe çıkmadan önce herkes öncelikle bir liste yapmalı ve bu liste dışında kalan hiçbir şey alınmamalıdır. Bir diğer ve önemli israf türü de günümüzde ekmek israfıdır. İnsan sadece tüketeceği kadar ekmek almalı ve bayat ekmeklerini çöpe atmadan değerlendirmelidir.

Çağımız adeta bir tüketim çağı haline gelmiştir. İnsanlar bu çağda gördükleri her şeye sahip olmak istemektedir. Ancak bu yanlış bir davranıştan uzak durarak israfın önlenmesi için temel şartlardan bir tanesidir.

İsraf ve İsrafı Önlemenin Yolları Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

6 yorum

  1. Çok güzel, bunları yazana teşekkürler, israf nasıl önlenir kısa yazılmış ben açık sözlü olmak gerekirse beğendim, böyle siteler daha çok olsa keşke :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.