İslamiyet İlk Önce Nerelerde Yayılmıştır

İslamiyet İlk Önce Nerelerde Yayılmıştır Kısaca Bilgi

Hz. Muhammet Hira Dağı’nda dinlenirken ona ilk vahiy gelmiş ve İslam dini bu andan itibaren 610 yılında ilk olarak Mekke’de ortaya çıkmıştır. Mekke’de doğan İslam dini yavaş yavaş birçok bölgeye yayılmıştır.

Kendisine vahiy gelen peygamberimiz İslamiyet’i ilk olarak kendi yakınları arasında gizli gizli yaymaya başladı. Sonradan açıkça bu dini anlatmaya başladığında İslamiyet çevre şehirlerde de taraftarlarını buldu.

622 yılında yapılan Hicret ile birlikte İlk İslam devleti kurulmuş oldu. Bedir Savaşı Müslümanlar tarafından kazanılınca İslamiyet de hızla yayılmaya başladı. 628 yılındaki Hudeybiye anlaşması ise Müslümanların tanındığı ilk anlaşmadır. İslamiyet Peygamberimiz zamanında Arabistan’a yayıldı. Veda hutbesi binlerce Müslümana okundu. Hz: Ömer zamanında İran, Irak, Suriye ve Mısır fethedilerek İslamiyet’in buralarda yayılması sağlandı.

Emeviler zamanında Kuzey Afrika ve Maveraünnehir bölgesi fethedilerek İslamiyet buralara yayıldı. Abbasiler döneminde ise İslamiyet’in yayılması hızla devam etti.

İslamiyet İlk Olarak Önce Nerelerde Yayılmıştır, Konusunda Yorumlarınızı Bekliyoruz.

21 yorum

  1. sosyal ödevim için çok yardımcı oldu ama biraz kısa gibi ödevim için uzun gerekiyordu ama olsun çok teşekkürler behlül amca seni seviyoruz ben çok mutlu oldum inşallah alıntı değildir öğretmenim hemen anlıyor bana şans dileyin teşekkürler.ben zülal bostanci 6 a dayım öğretmenlerin ödevlerini hep burdan yapıyorum kendim yaptım sanıyorlar çok çalışkan olduğumu sanıyorlar aslında yazılı sorularına internetten bakıp birazını unuttuğum için notlarım yüksek konya dayım mehmet ali kadriye atiker imam hatip ortaokulundayım bay bay

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.