7:42 am - Salı Mart 28, 2017

Işık Kirliliği Nedenleri ve Önlemleri

Cumartesi, 28 Ocak 2017, 23:06 | Sizden Gelenler | 6 Yorum

Işık kirliliği nedenleri ve önlemleri hakkında kısa bilgiler. Işık kirliliği nedir kısaca

Işık enerjisinin boş yere kullanılması ve israf edilmesi hem göz için çok zararlıdır hem de çevre kirlenmesine neden olmaktadır.

Hava karardığı zaman gökyüzünde aydınlatma yapılması insanlar için ekstra güvenlik sağlamadığı gibi gereksiz yere enerji tüketimine neden olur ve göz kamaşması yaparak insanları olumsuz etkiler. Ayrıca bu gereksiz tüketim enerji kaynaklarımızın hızla azalmasına neden olabilir.

Dış mekanlardaki ışıklandırmanın uygun bir şekilde yapılması ışık kirliliğini bir nebze de olsa önleyebilir. Bu konuda alacağımız tedbirler arasında başlıca gece aydınlatmalarının düzenlenmesi, sensörlü aydınlatıcılar kullanılması, zaman sayaçlarından yararlanılması gelir. Bu sayede ışık kirliliğinin önüne geçebiliriz.

Başlıca son zamanlarda sıklıkla yapılan otobanlardaki ışık israfı  önlenmelidir. Bu tip yollarda bulunan ışıklar en az gündüz kadar yolları aydınlatır ve sabahın ilk saatlerine kadar gereksiz yere açık kalır.

Işık ile kirlenmenin nasıl olacağına gelirsek. Ozon katmanındaki incelmeler sonucu yere zarar verici bazı ışınlar gelir. Yerli yersiz, fazla ışık veren aydınlatıcıların etrafı çok fazla aydınlatması, televizyon ekranına çok yakından bakmak ile uzun müddet etkisini hissettiğimiz ışıklar, bilgisayarın ekranına uzun süre bakarak maruz kaldığımız ışınlar, şiddetli ışık kaynaklarının olduğu ortamlarda bulunma sonucunda gözlerimiz kötü etkilenir. Işık ile kirlenme bu şekilde olmaktadır.

Işık Kirliliği Nedenleri ve Önlemleri hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

6 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Işık Kirliliği Nedenleri ve Önlemleri"

  1. Mekarliip dedi ki:

    Herkesin dedigi gibi hic bir sey yok cok sacma bi site bu ya çok gereksiz 😒

  2. Anonim dedi ki:

    Bende artı aldım

  3. zeynepzana dedi ki:

    hiç güzel bir site değil

Yorum Yazın