Isaac Newton (1642-727) Hayatı ve Dinamometreyi Nasıl Buldu

Isaac Newton (1642 – 1727) Hayatı ve Isaac Newton Dinamometreyi Nasıl Buldu?

Elektriğin ve ampülün henüz icat edilmediği zamanlarda sokaklar karanlık olurdu. Bir gece insanlar gökyüzünde parlayan bir cisim gördü. Merakla ve korkuyla dışarı çıktıklarında Nevwton’un şemsiyesine bağladığı bir feneri uçurduğu anlaşıldı.

Newton, özellikle yaptığı çevre gözlemleriyle herkesin ilgisini çeken bir çocuktu. Arkadaşlarıyla oynadığı uzun atlama yarışında birinci olabilmek için günlerce rüzgarın nereden ve ne kadar hızlı estiğini gözlemledi. Gözlemlerini tamamladıktan sonra arkadaşlarıyla uzun atlama yarışına başladı. Rüzgarın en hızlı estiği anı kollayan Newton bu an geldiğinde arkadaşlarıyla yarıştı ve rüzgarın gücünü alarak yarıştan birinci olarak ayrıldı. Çok kez onu bu oyunda yenen arkadaşlarıysa bu duruma bir anlam veremedi.

Bundan sonra Newton artık bilimsel gözlemlere başladı. Doğa ve çevre gözlemlerinde bilimsel ve mantıklı açıklamalar yaptı. Deneyler yapıyor, hipotezler oluşturuyordu. Yaptığı deneylerle maddenin yapısını anlamaya çalışıyordu. Fakat kimyasal maddelerle yaptığı deneylerde güvenlik önlemleri almıyordu. Bir gün önlem almadan yaptığı civa deneyinden sonra hastalandı ve çalışmalarına kısa bir süre ara verdi. Hastalığı sırasında matematiğin önemini anladı.

Matematik çalışmalarına son hız devam eden Newton öyle bir noktaya geldi ki zamanının en iyi matematikçisi oldu. Şöhreti ülke dışına çıktı ve insanlar bu kişiyi görebilmek için evinde kuyruklar oluşturuyordu. Newton çalışmalarına devam ediyordu. Artık yaptığı araştırmaları mutlaka matematiksel verilere dayandırıyordu. Bir gün misafirleriyle ağaç altında sohbet ederken daldan kopan bir elma Newton’un kafasına düştü. Bunun üzerine Newton elmanın neden kafasına düştüğünü sorgulamaya başladı. Yaptığı gözlemler sonucunda yerçekimini keşfetti. Buna göre yer yüzeyi her cisim üzerinde bir çekim etkisi yapıyordu. Bilime yaptığı bu büyük katkı sayesinde dinamometrenin diğer adı Newtonmetre, ölçü birimi olarak da Newton ölçüsü kabul edildi.

14 Yorum Yapılmış “Isaac Newton (1642-727) Hayatı ve Dinamometreyi Nasıl Buldu

Bir Cevap Yazın

Top