İş Oluş Hareket Fiilleri Nedir ve Örnekleri

Türkçede eğer bir cümlede yargı bildiren bir kelime yoksa o sözcükler bütünü bir cümle oluşturamaz. Bu yazımızda sizlere iş oluş durum fiilleri nedir konusunda bilgi vereceğiz.

 

Bir işi, bir hareketi ya da bir durumu bildiren sonlarına mastar ekleri (-mek, -mak) gelebilen kelimelere fiil (eylem) adı verilir.

  • İŞ (KILIŞ) FİİLLERİ: Hareket anlatan fiillerdir. Bu fiillerde işi yapan özne ve işten etkilenen nesne bulunmaktadır. ‘Neyi, kimi’ sorularına cevap verir.

ÖRNEK: Ayşe, elindeki taşı birden suya attı. (elindeki taşı= nesne / attı=fiil)

  • OLUŞ FİİLLERİ: Herhangi bir etki olmadan bir varlığın kendi kendine meydana gelen bir durumunu anlatan fiillerdir. Durum istem dışıdır ve bu fiillerde mutlaka bir zaman olgusu vardır. Bu eylemler ‘neyi, kimi’ sorularına cevap vermez.

ÖRNEK: Bu sene yapraklar hızlı döküldü. (yaprakların dökülmesi bir oluştur.)

  • DURUM FİİLLERİ: Öznenin içinde bulunduğu durumu anlatmak için kullanılan fiillerdir. Söz konusu eylem, öznenin isteği doğrultusunda gerçekleşir. Nesne yoktur çünkü ihtiyaç duyulmaz.

ÖRNEK: Uzun zaman sonra ilk kez güldü. (Öznenin kendi isteği ile yaptığı eylemdir.)

İş Oluş Hareket Fiilleri Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

7 yorum

  1. beğendim ben emeğinize sağlık, oluş iş fiilleri kısa olmuş tam da düşündüğüm gibi güzel hazırlanmış, her beğendiğim yazıya güzel bir yorum yazarım ben :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.