İnsanlarla Münasebetin Ateşle Münasebetin Gibi Olsun Anlamı

İnsanlar sosyal birer varlıklardır dolayısı ile de çevrelerinde sürekli birilerine ihtiyaç duyarlar ve birileri ile konuşmak isterler ancak insanlar için aradaki ilişkinin sınırını koruyabilmek açısından gösterilen davranışlar, hal ve hareketler oldukça önemlidir.

“İnsanlarla münasebetin ateşle münasebetin gibi olsun” diyen Sadi Şirazi, aslında insanlar arasındaki diyaloğun, iletişimin ve muhabbetin ne derecede olması gerektiğini üstü kapalı da olsa ifade ederek vurgulamıştır.

İnsanlarla mesafeyi ayarlamak son derece önemlidir çünkü çok yaklaşırsan da çok uzaklaşırsan da onu kaybedebilirsin. Bu nedenle “İnsanla münasebetin ateşle münasebetin gibi olsun; çok yaklaşma yanarsın, çok uzaklaşma donarsın.” sözünü söylemiştir.

Her insana güvenerek bir anda ona kendimizi açmak, hayatımızı paylaşmak ve hayatımızda olan önemli olayları paylaşmak doğru değildir çünkü kimseyi tam anlamıyla tanıyamayız ve kimsenin içini bilemeyiz bu nedenle de hayatımızdaki her insana mesafeli olarak yaklaşmak bizim için en doğru olacak olan bir davranış şeklidir. Böylece onlarla da aramız açılmaz ve aynı zamanda zarar da görmeyiz.

İnsanlar hayatları boyunca yaşadıkları en büyük pişmanlıkları insanlar tarafından yaşarlar çünkü insanlara çok taviz verdiklerinde kimi insanlar hep daha fazlasını isterler ve bu nedenle de insanlar çok yaralanır bu nedenle de her zaman aradaki sınırı ve seviyeyi korumak oldukça önemlidir.

İnsanlarla Münasebetin Ateşle Münasebetin Gibi Olsun Kompozisyon Örneğimiz Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.