İnsanların Yerleşim Yeri Seçiminde Etkili Olan Faktörler Neler Olabilir

Geçmişte insanlar yerleşik hayata geçtikten sonra yaşayacakları yerleri belirlerken bir çok faktöre dikkat eder. Bu yazımızda sizlere insanların yerleşim yeri seçiminde etkili olan faktörler konusunda bilgi vereceğiz.

Yeryüzü şekilleri: İnsanlar yerleşecekleri alanın yeryüzü şekillerine dikkat ederler ve yeryüzü şekilleri sade ve düz olan yerleri tercih ederler. Çünkü engebeli alanlarda tarım ve hayvancılık gibi ekonomik faaliyetler yapılamaz, ulaşım çok zor olur. Bu durumda da insanların hastane, okul ya da farklı alanlara ulaşımı zor olur ve ekonomik faaliyetlerini gerçekleştiremediklerinde geçimlerini sağlayamazlar.

İklim: yağış ve sıcaklık gibi iklim unsurları insanların hayatlarında oldukça önemlidir. Bu unsurlar sayesinde insanların hayatları daha kolay olur.

Su kaynakları: İnsanlar genellikle su kaynaklarının fazla olduğu yerlerde yaşamaya özen gösterirler çünkü tarım ve hayvancılık gibi ekonomik faaliyetlerde özellikle tarım faaliyetlerinde su önemli bir unsurdur bu nedenle de insanlar genellikle su kaynaklarının bol olduğu yerlerde yaşamayı tercih ederler.

Ulaşım: Ulaşım olanaklarının iyileştirildiği alanlar yerleşim alanı olarak tercih edilir. Çünkü ulaşım ne kadar iyi olursa turizm, hayvancılık, madencilik, ormancılık ve balıkçılık gibi faaliyetler o kadar kolay yapılabilir.

İnsanların Yerleşim Yeri Seçimindeki Faktörler Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.