İnsanlar Neden Çeltik Tarımı Yapıyorlar Buğday Tarımı Yapamazlar mı

İnsanlar Neden Çeltik Tarımı Yapıyorlar? Buğday Tarımı Yapamazlar Mı?

Pirinç yetiştirmek için, toprağın bol miktarda su alması gerekir. Çeltik, yetişirken çok su isteyen bir tarım ürünüdür. Asya kıtasının güneyi çeltik tarımının yapılması için gereken nemli toprağa ve bol yağış alan bir iklime sahiptir. Bölgede etkili olan muson ikliminden dolayı özellikle mart ve eylül ayları boyunca toprak bolca yağış alır.

Buğday ise tam aksine kuru ve soğuk iklimlerde yetişebilen bir tarım ürünüdür. Fazla yağış sevmez. Kuru toprakta yetişir. İşte bu nedenle muson ikliminin yaşandığı bölgelerde buğday tarımı yapmak mümkün değildir. Buğday, sadece gelişim döneminde yağış ister. Olgunlaşma döneminde ise tamamen kurak bir ortamda bulunması gerekir. Bunun için en uygun ortam ülkemizde iç ve doğu anadolu bölgelerinde bulunmaktadır.

Muson ikliminde olduğu gibi Karadeniz İklimi de bol yağış özelliği gösterir. Bu nedenle ülkemizde Karadeniz Bölgesi’nde buğday tarımı yapılmaz. Yani kısaca sulak bölgelerde çeltik tarımı daha kolay yapılabilirken kurak bölgelerde buğday tarımının yapılması daha mantıklıdır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.